Çevre Kirliliğinin Canlılar Üzerindeki Etkisi Nelerdir?

Bu yazımızda çevre kirliliğinin canlılar üzerindeki etkisi nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsan çevreyle her daim etkileşim içindedir. Çevre insanın yaşamasına imkan sağlayan varlıkların olduğu yerdir. Bu nedenle çevre insan hayatında oldukça önemli bir yerdedir. İnsanlık ilerledikçe çevreye olan zararı da artmıştır. Bilim, sanayi ve teknolojik gelişmeler insanları çevreye duyarsız hale getirmeye başlamıştır.

 

İnsanların çevreye duyarsızlaşması diğer canlılar içinde felaket olmuştur. Toprak kirliliği, su kirliliği, ışık kirliliği, hava kirliliği, ses kirliliği çevre kirliliğine neden olan sebeplerdir. Ayrıca enerji sarfiyatlarının israfı da çevreyi kirletmektedir.

Toprak kirliliği

Kirlenen toprak özelliğini kaybetmektedir. Mineraller açısından fakirleşen ve tortu haline gelerek canlılık faaliyetleri elverişliliğini yitiren toprak canlıların hayatını olumsuz etkiler. Bitki örtüsünün yok olmasına sebep olur.

Su kirliliği

Su hayattır. Canlıların temel yaşam kaynağıdır. Suyun kirlenmesiyle hem denizlerdeki canlılar hem de karadaki canlılar etkilenir. Susuz yaşanmadığı için canlı hayatı bitme noktasına gelir.

Işık kirliliği

Işık kirliliği atmosferi kirletir. Kirlenen atmosfer koruyucu özelliğini kaybeder. Bu da zararlı ışınların daha çok dünyaya gelmesine neden olur. Zararlı ışınlar canlıları öldürür.

Hava ve ses kirliliği

Kirlenen havada biriken zehirli ve zararlı gazlar solunum yapan canlılar için hayati risk oluşturur. Salgın ve bulaşıcı hastalıklara neden olarak ölüme yol açar. Ses kirliliği şehirleri yaşanmaz hale getirir. Psikolojik bunalımlara neden olur.

Çevre Kirliliğinin Canlılar Üzerindeki Etkisi Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.