Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2022

Hava Kirliliğine Neden Olan Etkenler Faktörler Nelerdir?

Bu yazımızda hava kirliliğine neden olan etkenler faktörler nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Çevre kirliliği canlı hayatını riske sokan bir kirliliktir. Çünkü doğal denge çevre ile sağlanmaktadır. Çevre kirliliğine örnek olarak, hava, su, ses, ışık, toprak kirlilikleri verilebilir. Çevre kirliliğine neden olan birçok faktör vardır.

En önemli çevre kirliliklerinden biri hava kirliliğidir. Çünkü solunum yapan canlılar oksijeni havadan temin etmektedir. Bu da bütün canlıları tehlike altına sokmaktadır. Salgın hastalıklar, bulaşıcı hastalıklar, ölümler hava kirliliği nedeniyle yaşanmaktadır.

Dünyayı yaşanmaz hale getiren hava kirliliği en çok sanayileşmenin yaşandığı ve kirli ve ucuz yakıt kaynaklarının kullanıldığı yerlerde, teknolojinin geliştiği ve çevreye duyarsız hale gelinen şehirlerde görülmektedir.

Hava kirliliğine neden olan faktörler şu şekildedir:

*Sanayi alanları: Sanayi atıklarının doğrudan çevreye akıtılması ve giderlerinin denizlere ulaştırılmasıyla birlikte fabrikalardan çıkan zararlı gazlar da havayı kirletmekte ve canlılığı yok etmektedir.

*Termik santraller: Yüksek oranda sarf ettikleri Kükürtdioksit çevreye ve tarım alanlarına havadan zarar vermektedir. Tarım alanlarının verimsizleşerek yok olmasına neden olmaktadır.

*Şehirleşme ve sanayi siteleri: Evlerde kirli ve ucuz yakıtların kullanılmasıyla hava kirlenir, şehirleşme sonucunda hava sirkülasyonu binaların arasında gerçekleşmez ve hava daha çok kirlenir. Bununla beraber şehre yakın olan sanayi sitelerinin varlığı ve saldıkları gazlar şehirleri hava kirliliği açısından yaşanmaz hale getirir.

*Orman ve bitki örtüsünün yanması, sistemsiz ve düzensiz maden ocakları işletilmesi, yanardağlardaki volkanik patlamalar havayı kirletir.

Hava Kirliliğine Neden Olan Etkenler Faktörler Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    çok teşekkür ederim

Yorum Yaz