Çin Seddi’nin Yapılış Nedeni Nedir?

Bu yazımızda Çin Seddi’nin yapılış nedeni nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Çin Seddi ya da The Great Wall, uzaydan bile görüldüğü iddia edilen korku duvarı olarak adlandırılan bir duvardır. Uzaydan görülmesi imkansızdır. 9000 kilometre uzunluğunda ve yüksekliği 6 metredir. Çin’in kaderini ve tarihini değiştiren okyanusa kadar uzanan bir settir.

Çin Seddi, milattan önce 215 yılında Çinliler tarafından yapılmıştır. Yapılma nedeni Türk ve Moğol istilalarından korunmak amacıyladır. Türk ordusu düzenli olarak milattan önce 243 yılında Mete Han tarafından kurulmuştur.

Coğrafya gereği sürekli Çinliler ile etkileşim halinde olan Türkler, siyasi, idari ve iktisadi kavgaların savaşlara dönüşmesiyle Çinliler üzerine akınlar düzenlemişlerdir. Çinliler, bir havzada yaşayan ve o havzadan tarih boyunca çıkamamış bir millet olarak o dönemde genelde savaşları savunarak savuştururdu.

Türkler ve Moğollar Çin’in üzerine gittikçe Çin zayıflamış, korkmuş ve kabuğuna çekilmiştir. Savaşlardan yılmış halk son çare olarak Çin Seddi’ni yapıp akınları Türk ve Moğol istilalarından korunmak istemiştir.

Yapıldığı döneme göre tarihin en büyük insan kaynaklı inşası olan Çin Seddi, tarihte 9000 kilometreye yakın olarak inşa edilmiştir. Fakat günümüze yaklaşık 3000 kilometre uzunluğundaki kalıntısı ulaşmıştır. Yaklaşık 2500 yıllık bu tarihi eser o dönemin savaş taktiklerini, savaş ve insan gücünü gösteren en önemli tarihi eserdir. Çinliler bu eseri yaparak korunacağını düşünse de savaşmaktan kaçamamışlardır.

Çin Seddi’nin Yapılış Nedeni Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.