Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Bindiği Dalı Kesmek İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda bindiği dalı kesmek ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Bindiğin dalı kesmek, yararı olan bir şeyin zarara dönüştürmek ya da yararlı olan bir şeyi kendi eliyle yok etmek anlamındadır. İnsanlar kendilerine yararı olan olayları, durumları idrak etmekte güçlük çekerlerse ve art niyetlerini kullanırlarsa elindekileri kaybederler.

Bir işin önünü ve sonunu düşünmeden hareket etmek, yararını ve zararını hesaplamadan fevri ve ön yargılı davranmak da insanın kendi kazdığı kuyuya düşmesine neden olabilir.

Bindiği dalı kesmek eyleminde irade var mıdır? İrade varsa bu tercihin arkasındaki psikolojik zemin nedir? İrade yoksa iradeyi engelleyen psikolojik sorun nedir?

Bu sorulara verilen cevaplar, insanların içinde bulunduğu durumları analiz etmesine yarayacaktır. Hırs, kıskançlık gibi duygular iradeyi körler. Körlenen iradede, yapılan tercihlerin neticesi düşünülmez.

Bindiği dalı kesen insan yani kendine yararı olan bir şeyden kendine zarar vererek vazgeçen bir insan, ya saftır ya da gözü kararmıştır.

Fakat bu deyim daha çok içten pazarlıklı, kendi kuyusunu kendi kazan insanlara ithafen söylenmektedir. Bu nedenle, amaçsızca ve düşüncesizce hareket eden ve zarar vermek kastıyla ne yaptığını bilmeyen insanlar, kendi bindikleri dalı kendi elleriyle kesenlerdir.

Daha fazla kazanç elde etmek düşüncesiyle böyle bir durumla karşılaşan insan, elindeki bütün değerleri kaybederek de kendine bir kayıp yaşatır. Bu durumda bu deyim, psikolojik olarak sorun yaşayan insanlar için daha genel bir ifade olarak da kullanılabilir.

Bindiği Dalı Kesmek İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Sinem dedi ki:

    Bindiği dalı kesmek ile ilgili kompozisyon yazısı aynı zamanda atasözünün anlamını da çok güzel açıklamış. Türkçe ödevime çok yararlı bir yazı oldu.

Yorum Yaz