Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Nisan 2021

Burnunun Dikine Gitmek İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda burnunun dikine gitmek ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Burnunun dikine gitmek, inat ederek yapmakta olduğu işe devam etmektedir. Bir işin yanlış ya da doğru olduğuna bakmadan kendince doğruluğuna kanaat ettikten sonra o işte inat etme eylemi burnunun dikine gitmektir.

İnsanlar kendi kararlarının arkasında durabilir. Kararlarının kendi prensiplerine uygun olduğunu düşünebilir. Fakat inat duygusu kararların alınmasında, tercihlerin yapılmasında hep engel oluşturur. İnat duygusu, insanın gözünü kör edebilir.

Bu körlük durumunda burnun dikine gitmek deyimi, insanın içinde bulunduğu psikolojik durumu en iyi tahlil eden durumdur. Burnun dikine gitmek karaktere de yansımaktadır. Bu nedenle genetik bir etkinin sonucu da olabilir.

Günlük hayatımızda burnunun dikine giden insanlarla karşılaşırız. Bu tür insanlar anlık ya da sürekli bu şekilde davranabilir. Uyarılara, hatırlatmalara, bilgilendirmelere kapalı insanlardır. Burnunun dikine doğru gitmek kapalı bir dünya oluşturur.

Doğrular değişmez. Doğruya ulaşmanın yolları değişebilir. Fakat bilgi almak, bilgi paylaşmak, yardımlaşmak her zaman gereklidir. Bunun farkında olmak gerekir. Bu farkındalığı engelleyen burnunun dikine gitmek davranışıdır.

Burnunun dikine giden insanlar genelde kayıp yaşarlar. Çünkü inatlaşmak, gereksiz ısrar etmek, çevreye duyarsızlaşmak insanın fıtratına terstir. Bu terslik içinde insana doğru gelen her şey aslında yanlış da olabilir.

Burnunun dikine gitmek iyi bir huy değildir. Bu huy, ön yargılarla da ilgilidir. İnsanların dediklerine değer vermek, ısrarcılıktan vazgeçmek bu huyu törpüleyebilir.

Burnunun Dikine Gitmek İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Mehmet dedi ki:

  Güzel manzara sözlü olmak iyidir

  1. Anonim dedi ki:

   bence burdaki ben hariç herkes deli

 2. Mehmet dedi ki:

  Bunu genelikle hocalar ister türkçe hocası ama uygulama süper

 3. Şeyda dedi ki:

  Burnunun dikine gitmek deyiminin anlamı bence ancak bu kadar sade ve anlaşılır bir şekilde açıklanabilirdi :) Muhteşem bir sitesiniz :)

Yorum Yaz