Başarının Formülü Okul Aile Veli Üçgeninden Geçiyor

Merhaba derszamani.net Ailesi, bugün rehberlik köşemizde çocukların okuldaki başarı olma durumunun ya da başarısızlığın sebepleri ve çözümleri üzerinde duracağız. Her zaman söylediğimiz gibi eğer ortada bir başarı ya da başarısızlık varsa bunun sebebi olarak yalnızca öğrenci ya da okul değildir. Öğrencinin başarısız olmasının çok çeşitli sebepleri olabilir..

ogretmenogrenci

Normal şartlarda başarılı olan ancak sonradan ani bir düşüşe geçen ya da sürekli başarısız olan çocukların durumları incelenirken, çözümleme mutlak suretle okul-aile-öğrenci üçgenin yapılmalıdır. Aile içerisinde sorun yaşayan bir çocuk ki bu anne-baba kavgası ya da ekonomik sebepler gibi genele geçer sebepler olabilir, okulda başarılı olmasını bekleyemeyiz. Sıcak ve ilgili bir aile ortamından çıkıp okula gelen öğrencinin haliyle okuldaki durumu da pozitif yönde seyredecektir.  Çocuk aileden yana sorunsuz bir şekilde okula geliyorsa, ve hâla başarısızlık sürüyorsa bu durumda çocuğun okuldaki ortamı arkadaşları araştırılmalıdır. Çevresindeki arkadaşların olumsuz etkileri ya da çocuğun bu tarz kişilerden doğrudan bir etkilenme durumu olabilir. Böylesine bir sorunda öncelikle çocuğun sınıf rehber öğretmeni olmazsa, okul rehber öğretmeni duruma müdahale etmelidir.

Öğrencinin okul içerisinde karşılaşacabileceği sorun ya da sorunlar aile ortamında yaşayabileceği sorunlara nazaran daha azdır. Bu sebeple, öğrencilerde görülen olumsuz gelişmelerin ilk sebebi olarak aile içi ilişkileri araştırılır. Gerekirse okula çocuğun anne-babası(velisi) çağrılır gözlemler masaya yatırılır ve çözüm aranır. Ailenin böyle bir durumda okul rehberlik servisine yardımcı olması, aile içi bütün durumları gizlemeden ifade etmesi, sorunun çözümü açısından çok önemlidir.

Kısaca velilere tavsiyemiz, eğer çocuğunuzda sıradışı bir olumsuzluk görüyorsanız en kısa sürede sınıf öğretmeni ve okul rehberlik servisiyle görüşünüz.

derszamani.net Rehberlik Köşesi

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.