Emekliye Ayrılmayan Öğretmenler

Atanmayı bekleyen öğretmenlerin önünde en büyük engellerden biri de hiç şüphesiz emekliliği gelmiş ancak ısrarla emekliye ayrılmayan öğretmenler. Son duruma baktığımızda 2013 yılına gireceğimiz şu günlerde atanmayı bekleyen öğretmen sayısı 150 ile 200 bin arasında. Bu genç, dinamik öğretmenler atanma talebiyle meydanlarda eylem yaparken emekliliği gelmiş ve artık pek verim sağlayamayan yaşlı öğretmenler emekliliği geldi halde görevlerinden ayrılmıyorlar.

okumayazma

Haklı taleplerini dile getiren öğretmen adayları, emekliliği gelmiş öğretmenlerin zorunlu olarak emekli edilip KPSS atanma kontenjanlarının arttırılmasını istiyorlar. Yıllarca okuyup üniversite bitirip öğretmenlik sıfatını kazanmış bu gençlerin taleplerinde sonuna kadar haklı olduğunu görüyoruz. Öte yandan emekliliği gelmiş ancak emekliye ayrılmak istemeyen öğretmenlerin gerekçelerine baktığımızda, maaşlarının düşeceğini ifade ediyorlar. Bu öğretmenlerimizin durumunu tamahkârlık olarak görmek yerine, neden böyle bir şeye ihtiyaç duyduğunu sorgulamak gerekir. Eğer ki bu yaşı geçmiş öğretmenlerimiz, çocuk okutma ve evini geçindirme noktasında ekonomik zorluklar çekiyorsa emekliye ayrılmak istemeyişine hak verilebilir. O halde, bu tip öğretmenlerimize sitem etmek yerine onlara emeklilikten sonra alacakları maaş konusunda düzenlemeler getirilebilir. Maliye Bakanlığı ve MEB’in bu konuda çok ince hesapları olacak ki, herkesin gördüğü bu çözüm doğrultusunda bir adım atmak yerine susmayı tercih ediyor. Öyle ki, bizlere göre mantıklı görünen bu çözüm uygulandığında yüzbinlerce emeklinin maaşları arttırılmak durumunda kalınacak ki buna devletin hesap makinesi izin vermez.

Biz biliyoruz ki, emekliliği gelmiş hiçbir öğretmen o yaşta çocuklarla uğraşmaz. Dünyadaki en azından son zamanlarını huzur içinde geçirmek ister. O halde, sitemimizi emektar ve cefakar bu öğretmenlerimize yapmak yerine, durumun bu şekilde cereyan etmesine neden olan ehil kişi ve kurumlara etmek yerinde olacaktır.

derszamani.net

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.