İyi Bir Tarihçide Bulunması Gereken Özellikler Maddeler Halinde

İyi Bir Tarihçide Bulunması Gereken Özellikler Maddeler Halinde hakkında bilgi kısaca.

Tarihçi olmak kolay değildir. Bunun için bir insanda kendiliğinden bulunması gereken özellikler aranır. Tarihçiler sayesinde milletler ülkelerinin geçmişten bugüne kadar yaşadıkları ile aralarında bağ kurabilirler. Tarihçilerin ışığında öğrenmek isteyenler yüzyıllar öncesine yolculuk eden bir zaman makinesi içine girer denebilir.

Tarihçiler bir olayı anlatırken yer ve zamanı kesinlikle belirtmelidir. Anlattıkları şeyin kaynağı da mutlaka bilgiler arasında yer almalıdır.

Tarihçi asla yanlı olmamalıdır ve bir tarafı tutmamalıdır. Tarihi objektif bir şekilde yorumlamadan anlatmalıdır. Bakış açısı yalın olmalı, olayları olduğu gibi anlatmalıdır. Anlattığı şeylere kendi düşüncesini eklemelidir.

Tarihçiler asla geçmiş ile günümüzü kıyaslamaz. Bir olayı değerlendirirken o dönemin şartlarını düşünürler.

Türkiye’de Halil İnancık, Kadir Mısıroğlu, İlber Ortaylı, Ali Çimen, Murat Bardakçı, Erhan Afyoncu, Mustafa Armağan, Namık Kemal Zeybek, Yusuf Halaçoğlu gibi insanlar tarih bilimine ışık tutmuş ve kendilerini geliştirerek iyi birer tarihçi olmuş insanlardır.

dunya_tarihi

İyi Bir Tarihçi Nasıl Olunur Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

15 yorum

 1. Mustafa armağan’ın kitaplarını okuyorum kaynak’lı konuşuyor ayrıca iyi bir tarihci sence nasıl olmalı bu arada ahmed simsirgil ve ekrem bugra ekinci’yi tavsiye ederim

 2. Mustafa armağan’ın kitaplarını okuyorum kaynak’lı konuşuyor ayrıca iyi bir tarihci sence nasıl olmalı bu arada ahmed simsirgil ve ekrem bugra ekinci’yi tavsiye ederum

 3. Tarih bilimini yorumlaması gereken kişilere bıraksak ya ne güzel olur . Ülkede herkes her şey hakkında konuşabiliyor çok yanlış bence . Ayrıca şunu da söylemeliyim ki Kadir denilen adamı neden iyi bir Tarihçi olarak gösteriyorsunuz anlamsız bir olmuş . Son olarak yukarıda bazı arkadaşlar Kadir denilen soytarı için tartışmaya girmişler ne gerek var kardeşim adamın ne olduğunu biliyorsunuz .

 4. Kadir mısıroğlu deli raporlu bir sözde “Tarihçidir” buraya alınnasu çok büyük yanlış Mustafaya gelince onunda aklı bi karış havada belgesiz konuşan bir cümlesinde önceki sölediği bişeyi yalanlayan bir şahsiyettir

 5. Kadir Mısıroğlu gibi bir şarlatanı, Halil İnalcık gibi bir baba tarihçinin yanında yazmanız bile yanlış arkadaş. Gerçek anlamda tarih bilimi ile uğraşan insanlar, kadir mısıroğlu gibi şizofren yalancıları tarihçi diye gördüğünde, sinirlerine hakim olamıyor. Oral Sander, ilber ortaylı , kafesoğlu, köprülü, inalcık… bunlar harbi hocalardır.

   • Dangalak diyen süzme aptal iyi oku,
    1- tarihçilik bir bilimdir. Siyasi çıkarlara, romantik düşüncelere teslim edilemez. Kadir Mısıroğlu kaynak belitmeden konuşan biridir. belirttiği kaynaklarından biri de cinci bir hocanın atatürk hakkında söyledikleri gibi akıl dışı şeylerdir. Elbette tüm söyledikleri yalan değil ama 2 doğru söyleyip 8 yalan atan bir adam senin gibi müritlerinin gözünü iyi boyuyor anlaşılan. Tarih dinlemek istiyorsan bir kişinin ağzına bakma, eğer atatürk ve cumhuriyet tarihine muhalif bir görüş dinlemek istiyorsanda Kazım karabekir paşanın kitaplarını oku da 1.elden tarih kaynağı görmüş ol !

 6. Mustafa Armağaan nedir allah sizi kahretmesin ilahiyat mezunlarını ben tarihçiyim diyen adamlarıda mı örnek vermişsin ya murat bardakçı bile programında diğer tarihçilerle adamla dalga geçi mustafa armağan yazmışsınız kafalar pırıl pırıl mustafa armağan tarihçiymiş eline kalem alıp kitap yazanı tarihçi sanmanız??? adam doçent mi profosör mü kaç makalesi var kaçı onaylı kanıtlı araştırması var????

 7. Kadir mısıroğlu mu kaç tarihçi adama neler dedi çoğu kaile bile almıyor adamı sen tarihçi demişsin halil inalcıktan sonraa o kadar baba tarihçiler var yazdığınız adamlara bak bu konuda bilginiz yok belli bari sayfa açmayın ya

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.