Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ocak 2022

Bana Bir Harf Öğretenin Bin Yıl Kölesi Olurum Sözüyle İlgili Konuşma

Bu yazımızda bana bir harf öğretenin bin yıl kölesi olurum sözüyle ilgili konuşma kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İlimle meşgul olmak, ilim öğrenmek ve ilim öğretmekle olur. Çünkü eğitim insanlık hakkıdır. Bilgi güçtür. Cehalet insanın düşmanıdır. İlim gelişmek, geliştirmek ve insanlığa yardımcı olmak için vardır. İlmin hikmeti budur.

İlim ne zaman kıymetli olur? Kendisiyle amel edildiği zaman olur. İlim deyince aklınıza sosyal bilimler gelmesin. Fenni ilimleri de kastediyorum. Topyekun ilim, insanlık içindir. İnsanlığın gelişmesi ve insani değerlerin korunması içindir.

Çünkü her şeyin başında insan olmak gelir. İnsan da kendine ve çevresine yararı olan varlıktır. Bu nedenle ilmin önemini vurgulamak için, bana bir harf öğretenin bin yıl kölesi olurum, denmiştir. Başka bir rivayette de kırk yıl kölesi olurum denmiştir. Tabi burada sayılar kesretten kinayedir. İlim öğrenmenin, eğitim ve öğretim görmenin önemini vurgulamak içindir.

Öyle ki hem bin ya da kırk yıl hem de kölelik… Yani iki uç nokta. Yeter ki eğitim hakkı karşılansın, cehaletten kurtuluş gerçekleşsin, köle olmaya razıyım, anlamındadır. Demek oluyor ki asıl kölelik cehalettir. Cahil insan, köledir. Köleliğin önüne geçmek için eğitim ve öğretim görmek gerekir.

İnsana yararlı olan ilim, dünyaya yararlı hale getirilmelidir ki harf öğrenmenin kıymeti olsun. Çünkü insanlık için kullanılmayan ilim bir işe yaramaz.

Bana Bir Harf Öğretenin Bin Yıl Kölesi Olurum Sözüyle İlgili Konuşma Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. miray dedi ki:

    bu ne biçim sayfa

Yorum Yaz