Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ocak 2022

Meslek Seçimi İle İlgili Düşünce Yazısı

Bu yazımızda meslek seçimi ile ilgili düşünce yazısı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanların hayatında meslek seçimi yapmak çok erken yaşlarda karar verilen bir seçimdir. Çünkü eğitim otuz yıllık bir süreç olarak uzun vadede meyvesini verir. Bu nedenle meslek sahibi olma ve kariyer edinme hayalleri olan insanların çocukluk yaşlarında eğilim kazanması gerekir.

Ağaç yaşken eğilir mantığıyla iyi bir gelecek kurmak ve insanlığa faydalı bir birey olmak isteyenler, meslek seçimlerini erken yaşlarda gerçekleştirir. Kendilerine bir hedef koyarlar. Bu hedefe inançla ulaşmaya çalışırlar.

Meslek sahibi olmaya giden yol, bir tarladan hasat alma sürecine benzer. Tarlanın temizlenmesi, toprağın bakımı, sulanması, mahsulün ekimi, dikimi, bakımı ve hasatı belli süreçlerde ve zamanlarda yapılır. Meslek sahibi olmak da böyledir.

Meslek seçimi yaparken ilk önce kendinizi tanımanız gerekir. Özelliklerinizi, alışkanlıklarınızı, huyunuzu bilmeniz gerekir. Bu da eğitim aldığınız süreçte ortaya çıkar. Yani küçük yaşlardaki eğilim gölgelenir. Fakat insan sevdiği ve mutlu olduğu işi yaparak para kazanırsa, hem işini iyi yapar hem de insanlığa faydalı olur.

Meslek seçiminde işin şartları, çalışma ortamı, ekonomik durumu düşünülse de önemli olan insanın mutluluğu ve çevresine olan faydasıdır. Bu nedenlerle meslek seçimi yapmak gerekir. Ayrıca tek başına bir nedenle meslek seçimi yapılamaz. Yani parası çok iyi diye insanın sevmediği bir işi yapması abestir.

Meslek Seçimi İle İlgili Düşünce Yazısı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz