Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2020

Ateşten Gömlek Kitap Özeti Kısaca

Aşağıda ateşten gömlek kitap özeti kısaca olarak ele alacağız.

Ateşten Gömlek isimli kitap Halide Edip Adıvar isimli yazara ait olan bir kitap olarak basılmıştır. Bir roman niteliğinde yazılan ve Milli Mücadele yıllarını anlatarak halkın düşman işgallerine karşı verdiği mücadeleden bahseden bir eser olma özelliğine sahiptir.

Ateşten Gömlek isimli kitap yakın tarihin en önemli eserlerinden biri olarak o elim ve çetin günleri bir roman düzeninde anlatmaya çalışmaktadır. Peyami, Ayşe ve İhsan romanın ana kahramanları arasında yer almaktadır.

Ateşten Gömlek isimli kitabın özeti şu şekildedir:

Ayşe, İzmir’in işgali sırasında kocası ve oğlu Yunanlılar tarafından öldürülen bir kadın olarak hasta bakıcı olmak gayesiyle savaşta yaralı düşen kimselere yardım etmek için Anadolu topraklarına doğru gitmiştir. Son olarak İstanbul’da akrabası bulunan Peyami’nin yanında çeşitli hastanelerde de çalışmıştır. Peyami ve Ayşe mücadelede insanlara yardım etmiştir.

Ayşe ve Peyami’ye binbaşı İhsan da katılarak insanların yardımına koşmuşlar ve düşmanı da yıpratmak için ellerinden geleni yapmışlardır. Peyami ve İhsan Ayşe’ye aşık olmuştur. Ne var ki Peyami Ayşe’ye açılamamış ama İhsan Ayşe’ye açılmıştır. İkisi de mücadele sırasında şehit olmuştur. Peyami de başındaki çıkarılamayan kurşunla yaşamaya başlamıştır.

Kurşunun çıkarılması için yapılan ameliyatta ölen Peyami’nin hatıra defterinde Ayşe ve İhsan’ın hikayesine rastlayan doktorlar bu isimlerdeki kişilerin hiç yaşamadığını öğrenmiştir.

Ateşten Gömlek Kitap Özeti Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Öykü dedi ki:

    güzel yazıya güzel derim, çünkü Ateşten Gömlek Kitap Özeti Kısaca mükemmel ötesi olmuş, Ben Eskişehir il birinciyisim, okulda da en güzel kızım, kıskananlar çatlasın!

Yorum Yaz