Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2022

Ağaçları Neden Korumalıyız Kompozisyon

Bu yazımızda ağaçları neden korumalıyız kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ağaçlar değerlidir. Çünkü çevrede doğal dengeyi ve canlılığın devamını sağlar. Karbondioksit döngüsünde ve su döngüsünde yer alarak iklimlerin oluşmasında, havanın temizlenmesinde, toprağın güçlenmesinde ve oksijen üretiminde oldukça değerli bir yere sahiptir.

İnsan da her canlı gibi doğaya muhtaç bir şekilde yaşar. Doğal dengeler dünyanın sürekliliğini sağlar ve döngülerle canlılığı diri tutar. Bundan en çok etkilenen insandır. İnsan doğayla doğrudan temas halinde olarak birçok ihtiyacını karşılar.

İnsanlar doğada belki de en çok ağaçlara muhtaçtır. Çünkü bilim ve teknolojinin gelişmesinin yan etkilerinden biri olarak çevre kirliliği doğayı tahrip ederken ağaçlar bu kirliliği önlemek için en önemli unsurları oluşturmaktadır.

Ağaçların hayati ve ekonomik değerinin yanında bir canlı olarak da değeri bulunmaktadır. Her ne kadar odun ve kağıt ihtiyacımızı doğadan sağlasak da ağaçlar da bir canlıdır. Bu nedenle gelişi güzel kesilmesi, yakılması, fabrikalarda kullanılması düşünülemez.

Hele ki çarpık kentleşmelerle insanların boğulduğu şehirlerde toprak yok edilip tahribata uğratılamaz. Şehirlerde mutlaka ağaç kesmek gerekse, yerine misliyle ağaç dikilmesi gerekir. Öyle ki ağaç kesme kültürümüzde yoktur. Ekonomik geçimin haricinde ağaç kesme diye bir olgu söz konusu olamaz.

Ağaçlar sökülür ve nakledilir, ayakta ölen ağaçlar bile doğal maddelerle kaplanır ve koruma altına alınır. Bu nedenle ağaç çevre bilincinin oluşmasındaki en önemli etkendir. Ağaçları korumalıyız. Doğal dengeyi bozmamalıyız. İklimlerin aynı kalması, havanın temiz olması ve toprağın sağlamlaşması buna bağlıdır.

Ağaçları Neden Korumalıyız Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz