Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2022

Tarlada İzi Olmayanın Harmanda Yüzü Olmaz Kompozisyon

Bu yazımızda tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Doğa boşluk kabul etmez. Doğada enerji sürekli dönüşüm halindedir. Düzensizlik eğilimi sürekli artmaktadır. Aynı doğa kanunları gibi sosyal hayatta da bazı değişmeyen kurallar bulunmaktadır. Tabiat kanunları gibi gerçek olan bu kurallar bütün insanlar için kabul görmüştür.

Çalışmak eylemi, emek vermek ve üretmek, cefa çekmek, fedakarlık yapmak, sabretmek, azmetmek gibi kardeş duygu ve düşüncelere sahiptir. Çalışkan insan ise her zaman çalıştığının karşılığını alır. Buna da başarı denir.

İyi ve kötü insanların çalıştıklarının karşılığını almaları güzeldir. Fakat çalışmadan, çalışmış gibi başarıdan nasiplenmek sosyal kurallar açısından etik olmadığı gibi insani de değildir. Bu bağlamda çalışkanlık bir çaba ve süreç içinde meyvesini veren bir fiildir.

Bu nedenle dedelerimiz ve atalarımız tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz demiştir. Tarlada, toprağın temizlenmesinde, düzenlenmesinde, mahsulün ekilmesinde, sulamasında ve toplanmasında emek vermeyen kişinin toplanan mahsulün karşılığından hissedar olması mümkün değildir.

Çalışana çalıştığının karşılığı verilir değerindeki bu söz tarım kültürünün insana kattığı tecrübenin insani ilişkilere ve sosyal hayata doğrudan irtibatını göstermektedir. Başarılı olmak için çalışan insanların karşılığını başarı olarak alması da bunun gibidir.

Her insan maddi veya manevi çalıştığının karşılığını maddi veya manevi alır. Dersine çalışan bir öğrencinin karşılığını sınıfı geçerek alması da aynı şekildedir.

Tarlada İzi Olmayanın Harmanda Yüzü Olmaz Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. zerrin dedi ki:

    İlk yorum benden olsun çok beğendim öğretmen 99 verdi. 100 verirsem nazar değer dedi, ne alakaysa çok saçma.

Yorum Yaz