Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ocak 2022

Demokrasi İle İlgili Kompozisyon Örneği

Bu yazımızda demokrasi ile ilgili kompozisyon örneği kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Demokrasi, hiçbir sınıf farklılığına dayanmayan ve kanunlar önünde herkesin eşit olduğunu savunan, halkın doğrudan kendini yönetecek kişileri belli bir zamana bağlı kalarak seçtiği rejimlerdir. Demokrasilerde herkesin eşit olması esası kanunlar önündedir.

Kanunlar önündeki eşitlik, hukukun üstünlüğüne dayandığı için doğrudan yasamayı etkiler. Yasama da meclis, konsey düzeyinde halkın seçtiği vekillerden oluşmaktadır. Halk kendini yönetecek kişileri belli bir zaman diliminde belli bir süreyle seçmektedir.

Demokrasi eşitlikçi yapısıyla kanunları ön plana çıkarır. Bu durumda hukukun üstünlüğü ve bağımsız mahkemelerin yargı doktrinini kuvvetlendirir. Sınıf farklılıklarına izin vermez. Statü üstünlüğünü reddeder. Demokrasinin en iyi çalıştığı sistemlerden biri de cumhuriyettir.

Cumhuriyet halkın egemenliğine dayandığı için, demokrasi sistemine çok yakındır. Demokratik koşulların sağlanması daha kolaydır. İnsanların demokrasiyi benimsemesindeki en büyük etken kanunların herkes için eşit hak ve yasaklar içermesidir.

Toplumda statüsü ve ekonomik durumu ne olursa olsun demokratik yargı değerleri karşısındaki eşitlik en büyük gücü oluşturmaktadır. Adalete dayanmayan kuvvetin zalimliği, kuvvete dayanamayan adaletin acizliği en az bir şekilde hissedilir.

Demokraside önemli olan halkın ne istediği yani milli iradedir. Bu bağlamda halk istediği kişiyi vekil seçer. Fakat demokrasinin işlediği rejimlerin durumuna göre demokratik değerlerin uygulanabilirliği değişir.

Demokrasi bu nedenlerle modern ve çağdaş zamanların bir yönetim biçimi olarak gelişmiş devletler tarafından kabul edilen bir sistemdir.

Demokrasi İle İlgili Kompozisyon Örneği Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sudenaz dedi ki:

    çok uzun ya yazmaya korktum

Yorum Yaz