Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Nisan 2021

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Atatürk’ü Etkileyen Olaylar ve Düşünceler Cevapları Top Yayınları 81

8. Sınıf İnkılap Tarihi Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları Sayfa 81 5. Ünite Atatürkçülük Atatürk’ü Etkileyen Olaylar ve Düşünceler Etkinlik Metni Soruları ve Cevapları

Türk milletinin ulu önderi olan, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin temellerini atan Mustafa Kemal Atatürk’ün dünya çapında başarılı bir devlet adamı olmasının altında bir çok olay ve düşünce vardır. Bu etkinlikte bu olay ve düşünceleri örnek cümleler ile kavramış olacaksınız.

ATATÜRK’Ü ETKİLEYEN OLAYLAR VE DÜŞÜNCELER

8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 81 Cevabı

Aşağıda Atatürk’ün düşünce sisteminin oluşumuna etki eden çeşitli olaylar ve düşünceler verilmiştir. Bu olaylar ve düşünceleri uygun olan açıklamalar ile eşleştirerek üzerlerinde yer alan boşluğa yazınız. 

• Fransız İhtilali
• Vatan ve millet sevgisi
• Okuduğu okullar ve öğretmenleri
• Osmanlı Devleti’nin durumu
• Türk ve  Avrupalı  düşünürler

Ortaya çıkardığı milliyetçilik ilkesi ile imparatorlukların yıkılarak ulusal devletlerin kurulmasında; özgürlük, adalet, eşitlik ve laiklik gibi ilkelerle de demokratik anlayışın dünya geneline yayılmasında etkili olmuştur.

 • Cevap: Fransız İhtilali

Bir dönem dünyanın en güçlü devleti olan Osmanlı İmparatorluğu, Mustafa Kemal doğduğu sırada pek çok alanda Avrupa’nın gerisinde kalmıştı. Yapılan yenilikler Osmanlı Devleti’ni içinde bulunduğu çöküntüden kurtaramamıştı. Ardı ardına gelen askerî başarısızlıklar ve kapitülasyonlar sonucunda yerli sanayinin çökmesiyle İmparatorluk oldukça zor günler geçiriyordu. Sırplarla başlayan ayrılıkçı ayaklanmalar, diğer Balkanlı uluslara da sıçradı. Kısacası ülkenin her yerinde barış ve huzur ortamı bozuldu.

 • Cevap: Osmanlı Devleti’nin durumu

Fransız aydınlanmacılardan J. J. Rousseau (Ruso) çağdaşlık, özgürlük ve eşitlik; Voltaire (Volter) din, inanç ve vicdan hürriyeti konularında Mustafa Kemal’i etkilemiştir. Türk düşünürlerden Namık Kemal, vatan ve millet konusundaki yazılarıyla; Ziya Gökalp Türkçülük üzerine düşünceleriyle; Tevfik Fikret, hürriyet ve adalet kavramlarına yaklaşım tarzıyla Mustafa Kemal’in dikkatini çekmiştir.

 • Cevap: Türk ve Avrupalı düşünürlüer

Manastır Askerî İdadisinde kendisine tarih bilincini Kolağası Mehmet Tevfık aşılamıştır. Mustafa Kemal, Manastır Askerî İdadisinden itibaren dünyada meydana gelen sosyal, kültürel, ekonomik, askerî ve bilimsel gelişmeleri yakından takip etmeye başladı. Okuma ve araştırma merakı, ömrü boyunca artarak sürdü.

 • Cevap: Okuduğu okullar ve öğretmenleri

Mondros Ateşkes Antlaşması sonrasında Anadolu’da başlayan işgaller, milletin bağımsızlığının tehlikeye girmesi, Türk toplumunun içinde bulunduğu ekonomik çöküntü ve geri kalmışlık Atatürk’ü etkilemişti

 • Cevap: Vatan ve millet sevgisi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. kaonpktteı dedi ki:

  Çok sağolun Teşekkürler

 2. Gizemnur CAN dedi ki:

  Çok güzel olmuş. Elinize emeğinize sağlık. Ödevlerimi kontrol ettim. Çok sağolun.

  1. Fenerli60 dedi ki:

   Kontrol mi attin yaptinmi

Yorum Yaz