8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Milli Birlik ve Beraberlik Cevapları Top Yayınları 84

8. Sınıf İnkılap Tarihi Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları Sayfa 84 5. Ünite Atatürkçülük Milli Birik ve Beraberlik Etkinlik Metni Soruları ve Cevapları

Bu etkinlik içinde Mustafa Kemal Atatürk’ün söylemiş olduğu sözleri tahlil ederek milli birlik ve beraberliğin ülkemiz için anlam ve önemini kavramış olacaksınız.

MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİK 

8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 84 Cevabı

A. Atatürk’ün aşağıdaki sözünden yola çıkarak Atatürk milliyetçiliğinin özelliklerini yazınız.

“Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına Türk milleti denir.”

  • Cevap: Türkiye Cumhuriyeti çetin ve zorlu yollardan geçerek bugünlere gelebilmiştir. Türkiye Cumhuriyetinin bu günlere gelebilmesinin en temel faktörü ise Türk milletidir çünkü Türk milleti bu devleti, bağımsız ve özgür bir devlet haline getirebilmek için Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde büyük azim göstermiştir. Bu nedenle de Türkiye Cumhuriyetini yine Türk milleti kurmuştur.

B. Atatürk’ün aşağıda verilen sözünden yola çıkarak milli birlik ve beraberliğin önemi hakkında görüşlerinizi yazınız.

“Ben 1919 senesi Mayıs’ı içinde Samsun’a çıktığım gün elimde maddi hiçbir kuvvet yoktu. Yalnız Türk milletinin asaletinden doğan ve benim vicdanımı dolduran yüksek ve manevi bir kuvvet vardı. İşte ben bu ulusal kuvvete, bu Türk milletine güvenerek işe başladım.”

  • Cevap: Cumhuriyetin ilanı aşamasında maddi gücün yanı sıra manevi güç olan milli birlik ve beraberlik büyük rol oynamıştır. Türk milletinin milli birlik ve beraberlik içinde hareket etmesi ve milli bilinci koruması hem Atatürk’e hem de tüm Türk milletine manevi büyük bir güç vermiştir.

C. Atatürk’e ait aşağıdaki düşünceleri dikkate alarak millî birlik ve beraberliğin Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği açısından önemi hakkındaki düşüncelerinizi yazınız.

“Bizim milletimiz vatanı için, hürriyeti ve egemenliği için fedakâr bir halktır; bunu ispat etti. Milletimiz yaptığı inkılapların kıskanç savunucusudur da. Benliğinde bu faziletler yerleşmiş bir milleti yürümekte olduğu doğru yoldan hiçbir kimse, hiçbir kuvvet alıkoyamaz.”

  • Cevap: Atatürk’e göre Türk milleti Türkiye Cumhuriyeti Devletini her durum ve koşulda canını hiçe sayarak koruma gücüne sahiptir ve bu güç doğrultusunda Türk milleti hiç bir zaman ülkesinden ve topraklarından vazgeçmez.

27 yorum

  1. Çok teşekkür ederim çok saolun bu arada esma diye biri yorumunda sınıfın et çalışkanı ve en güzeli benim demiş ama kendisine iletin sınıfının en güzeli olabilirsin canım ama senden daha güzelleri de var ben gibi mesela ??

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.