8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Atatürk ve Mazlum Milletler Cevapları Top Yayınları 94

8. Sınıf İnkılap Tarihi Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları Sayfa 94 5. Ünite Atatürkçülük Atatürk ve Mazlum Milletler Etkinlik Metni Soruları ve Cevapları

Sadece kurmuş olduğu Türkiye Cumhuriyeti’ne değil aynı zamanda bir çok devlete çağdaş uygarlık için meşale yakan Mustafa Kemal Atatürk, bir çok devlet adamı için de örnek olmuştur. Bu etkinlik sayesinde Atatürk hakkındaki düşüncelerini dile getiren devlet adamlarından örnekler bulacaksınız.

ATATÜRK VE MAZLUM MİLLETLER

8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 94 Cevabı

Modem Türkiye Cumhuriyetinin Atatürk liderliğinde bağımsızlık ve çağdaş uygarlık yolunda ortaya koymuş olduğu mücadele ve yaptığı inkılaplar, özellikle sömürge imparatorlukları tarafından zulüm ve haksızlığa uğramış, yer altı ve yer üstü kaynakları sömürülmüş milletlere de örnek olmuştur.
Türk Millî Mücadelesi’nin ve Atatürkçülüğün örnek alındığı ülkeleri araştırarak yazınız. Bu ülkelerdeki tanınmış kişilerin Atatürk hakkındaki düşüncelerini ilgili bölümlere yazınız.

Ülke Adı:

  • Cevap: Almanya

Düşünce Sahibinin Adı:

  • Cevap: Almanya Başbakanı Erhardt

Düşünceleri:

  • Cevap: “Atatürk, yüzyılların geleneklerine bağlı kalmış olan ulusuna, içeride ve dışarıda yeni yollar gösterdi. Demokratik bir hukuk devletinin kurulmasına karşı koyan tüm engelleri ortadan kaldırdı. O, Avrupa’ya ve Batı’ya yönelmekle, yeni Türkiye’nin mukadderatını tayin etmiş oldu. Alman ulusu da bir devlet adamı olarak ona karşı büyük şükran hissi beslemektedir.”

31 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.