Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Atatürkçülüğün Amaç ve Nitelikleri Cevapları Top Yayınları 80

8. Sınıf İnkılap Tarihi Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları Sayfa 80 5. Ünite Atatürkçülük Atatürkçülüğün Amaç ve Nitelikleri Etkinlik Metni Soruları ve Cevapları

Atatürkçü düşünce sistemi aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti Devletinin de temelini oluşturan ayaklardan birisidir. Bu etkinlik kapsamında örnek cümleler ile Atatürkçü düşünce sisteminin temel kavramlarını kavramış olacaksınız.

ATATÜRKÇÜLÜĞÜN AMAÇ VE NİTELİKLERİ

8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 80 Cevabı

Aşağıdaki çalışmada Atatürkçü düşüncenin temelini oluşturan kavramlar ve Atatürk’e ait görüşler yer almaktadır. Atatürk’ün görüşleri hangi kavramlarla eşleşmektedir? Yanıtlarınızı boş bırakılan uygun alanlara yazınız.

Yalnız din ve dünya işlerinin birbirinden ayrılması değil, tüm vatandaşların vicdan, ibadet ve inanç hürriyetine sahip olmasıdır.

 • Cevap: Laiklik

Temel ilke,
Türk milletinin hem devlet olarak hem de birey olarak onurlu ve şerefli yaşamasıdır.

 • Cevap: Özgürlük

Başladığımız, ileriye dönük inkılap bir an bile durmayacaktır. Bizden sonraki devirlerde de hep böyle olacaktır.

 • Cevap: Dinamizm

Bizim yolumuzu çizen; milletler tarihinin binbir facia ve ızdırap kaydeden yapraklarından çıkardığımız neticelerdir… Komşuları ile ve bütün devletlerle iyi geçinmek, Türkiye siyasetinin amacıdır.

 • Cevap: Barışçılık

Hükûmet, memlekette kanunu egemen kılmak ve adaleti iyi dağıtmakla yükümlüdür. Öncelik, halkı yormaksızın süratle, isabetle, emniyetle adaleti dağıtmaktır.

 • Cevap: Hukukun üstünlüğü

Ben manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum… İlim ve fennin dışında yol gösterici aramak, gaflettir, cahilliktir, doğru yoldan sapmaktır.

 • Cevap: Akılcılık ve bilimsellik
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. fırat turhan dedi ki:

  güzel olmuş teşekkürler

 2. Fark dedi ki:

  Güzel, emeği geçenlerin eline sağlık, kısa ve umduğum gibi güzel olmuş teşekkürlerimi iletiyorum sizlere, okulun en güzel ve en çalışkan öğrencisi olarak. ☺️☺️☺️

 3. derya dedi ki:

  beğendim ben emeğinize sağlık, kısa olmuş tam da düşündüğüm gibi güzel hazırlanmış, her beğendiğim yazıya güzel bir yorum yazarım ben :)

 4. Anonim dedi ki:

  artık başım ağırmayacak

Yorum Yaz