8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Hatay Türkiye’ye Katılıyor Cevapları Top Yayınları 101

8. Sınıf İnkılap Tarihi Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları Sayfa 101 6. Ünite Türk Dış Politikası ve Atatürk’ün Ölümü Hatay Türkiye’ye Katılıyor Etkinlik Soruları ve Cevapları

Türkiye açısından son derece büyük önem arz eden Hatay ilinin Türkiye sınırlarına katılma sürecini bu etkinlik sayesinde daha kolay bir şekilde kavrayacaksınız.

HATAY TÜRKİYE’YE KATILIYOR

8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 101 Cevabı

Hatay’ın Türkiye’ye katılması ile ilgili bir araştırma yapınız. Atatürk’ün bu konuda izlediği politikayı ve gösterdiği özveriyi anlatan bir kompozisyon yazınız.

  • Cevap:

TÜRKİYE’YE AİT İL

Engebeli ve zifiri karanlık yollardan geçen Türkiye Devleti, elbette bu noktaya kolay bir şekilde gelmemiştir. Tarih sahnesinde Türk milletinin azmi, cesareti ve hatta kararlı oluşu tüm ülkeler tarafından büyük yankılar uyandırmıştır.

Türkiye’nin tarihte Fransa ile anlaşmazlık yaşadığı en önemli konulardan birisi de Hatay ilinin hangi ülkeye ait olduğu idi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Misak- Milli sınırları içinde bulunan Hatay aynı zamanda Fransa’nında ilgi alanına giriyordu.

1921 Ankara antlaşması ile Fransa, Hatay ve İskenderun’un tüm haklarını üzerine alsa da 9 Kasım 1936’da tüm bu haklar Fransa tarafından Suriye’ye devredilmiştir. Bu süreç içinde yılmayan ve Misak-ı Milli sınırları içinde ola Hatay’dan vazgeçmeyen Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Hatay sınırına asker yığarak kendisine ait olanı almak için çaba göstermiştir.

1938 yılının Ağustos ayında zaten Türkiye sınırlarına ait olan il, Hatay halk seçimleri sonucunda Türkiye sınırları içine katılmıştır.

5 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.