Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Her Alanda Güçlü Türkiye Cevapları Top Yayınları 82

8. Sınıf İnkılap Tarihi Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları Sayfa 82 5. Ünite Atatürkçülük Her Alanda Güçlü Türkiye Etkinlik Metni Soruları ve Cevapları

Bir ülkenin bağımsız olarak diğer ülkelerin arasında güçlü kalabilmesi için bir çok güce ihtiyacı vardır. Bu etkinlik çapında da bu güçlerin neler olduğunu ve önemini kavramış olacaksınız.

HER ALANDA GÜÇLÜ TÜRKİYE

8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 82 Cevabı

Bir milletin maddi ve manevi güçlerinin toplamı “milli güç” olarak adlandırılır.
Atatürk, Kurtuluş Savaşını kazanmak ve ülkesini çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarmak için milli güç unsurlarını kullanmıştır. Bu gücün kaynağı olan milletine güvenmiş ve sonucunda Türkiye Cumhuriyeti doğmuştur.
“Türk milletinin karakteri yüksektir. Türk milleti çalışkandır. Türk milleti zekidir. Çünkü Türk milleti milli birlik ve beraberlik içerisinde güçlükleri yenmesini bilmiştir.” Mustafa Kemal Atatürk
(Genelkurmay Bşk., 1998b: 31)

Aşağıda milli güç unsurlarının adları verilmiştir. Bu unsurların kavram olarak tanımlarını yapınız. Atatürk’ün yönetim anlayışındaki yerini ve önemini belirtiniz.

ASKERÎ GÜÇ

 • Cevap: Bir ülkenin milli politikalarını uygulayabilmesi, milli hedeflerine ulaşabilmesi ve ülkenin tüm çıkarlarını korumak ve kollamak için kullanmış olduğu fiziki güçtür. Atatürk, askeri güce büyük önem vermiştir. Çünkü askeri güç bir ülkenin aynı zamanda savunma gücünü ortaya koymaktadır.

EKONOMİK GÜÇ

 • Cevap: Devletin ekonomik alanda bağımsız olması, vatandaşlarına karşı görev ve sorumluluklarını yerine getirebilmesi için sahip olduğu mali güç yani parasal güçtür. Mustafa Kemal Atatürk’e göre bir ülkenin en önemli güçlerinden birisi de ekonomik güçtür çünkü bir ülke ne kadar büyük bir ekonomik güce sahip olursa ekonomik açıdan o kadar bağımsız ve özgür bir ülke olur.

SİYASİ GÜÇ

 • Cevap: Bir devletin iktidarında bulunan kişi ya da kişilerin milli hedefleri gerçekleştirebilmesi için kullandığı siyasi kuvvetlerin tümüne “Siyasi güç” adı verilmektedir. Atatürk’e göre ülkemizin siyasi gücü ne kadar kuvvetli ise dünya çapında da o kadar güçlü bir devlet olacaktır.

SOSYOKÜLTÜREL GÜÇ

 • Cevap: Bir ülkenin eğitimli, teknik bilgilerle donatılmış, kültürlü insanların oluşturduğu güçe “Sosyokültürel güç” adı verilmektedir. Atatürk, ülkenin gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşabilmesi için sosyokültürel güce büyük önem vermiştir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. vallah bilmirem dedi ki:

  görüyorsunuz anlatmaya gerek yok.

 2. MEHMET dedi ki:

  Daha kısa olsaydı daha iyi olurdu

 3. SINAV ÇOCUĞU dedi ki:

  DAHA KISA OLABİLİR ONUN DIŞINDA MÜKEMMEL

 4. Ahmet dedi ki:

  Mükemmel Abi

 5. Ödevci dedi ki:

  ellerinize sağlık

 6. Anonim dedi ki:

  bende burda ödevlerimi yapiyorum

 7. imam hatip öğrencisi dedi ki:

  Mükemmel Anlatmaya Gerek Yok

 8. Madara S. dedi ki:

  Çok uzun ya kısa olmasını istiyorum

 9. TT BİLİNMEZ TT dedi ki:

  Yapanın eline sağlık işime çok yaradı.

 10. Lizkook dedi ki:

  Çok iyi bütün ödevi burdan yapıyorum

 11. masum dedi ki:

  hazırlayanın ellerine sağlık tam istediğim gibi olmuş kısa ve öz, ödevim bitti, yayında yapımda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. :)

Yorum Yaz