5:16 pm - Perşembe Mart 23, 2017

Yararlı Cemiyetler Nelerdir

Pazartesi, 2 Şubat 2015, 18:40 | Eğitim Dünyası | 0 Yorum

Yararlı cemiyetler ve amaçları konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Trakya ve Paşaeli Cemiyeti; Trakya ve çevresinde kurulmuştur. Amaı, Mavri Mira cemiyetinin faaliyetlerini engellemektir. İlk olarak bu cemiyet kurulmuştur.

İzmir Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti; Batı Anadolu’yu Rum tehlikesinden korumak için kurulmuştur.

Trabzon Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti; Trabzon ve dolaylarını korumak amacıyla kurulan bir cemiyettir. Bu cemiyet hem Rum Pontus cemiyetinin hem de Adem-i MErkeziyet cemiyetinin zararlı faaliyetlerini önlemeye çalışmıştır.

Kilikyalılar; Çukurova ve dolaylarında kurulmuştur. Kilikyalılar cemiyeti Ermeni ve Fransız tehlikesini korumak için kurulmuştur.

Harekat-ı Milliye ve Redd-i İlhak Cemiyeti; İzmir’in işgali sonrasında yapılacak olan ilhakları engellemek amacıyla kurulmuştur. Bu cemiyet işgallere karşı fiilen karşı koymuşlardır.

Milli Kongre Cemiyeti; Türklerin haklı olduğunu basın kanalıyla duyurmayı hedeflemiştir. Ancak bu cemiyet silahlı direniş yapmamıştır.

Doğu Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti; Doğu Anadolu Bölgesinde Ermeni Devletinin kurulmasını engellemek amacıyla kurulmuştur.

Yararlı Cemiyetler Nelerdir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarını ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Yorum Yazın