Kas Çeşitleri Nelerdir

Kas çeşitleri ve görevleri konusunda sizlere bu yazımızda bilgi vereceğiz.

Vücudumuzda bulunan kasların bir çok çeşitleri vardır ve her kasın da görevleri birbirinden farklıdır.

Vücudumuzdaki kas çeşitleri ve görevleri;

– Çizgili kaslar: İskelet kaslarına çizgili kas adı verilir. Hücreleri uzun ve silindir şeklinde yuvarlak olan hücre zarının altında bulunmaktadır. İskelete bağlı olarak faaliyet gösterirler. İskelet ile birlikte hareket eden çizgili kaslar, vücudun hareket etmesinde önemli rol oynar. Ayrıca çizgili kaslar düz kaslara göre daha hızlı kasılır ve bu endenle çabuk yorulur.

– Düz kaslar: Mekik şeklinde olan kaslar tek çekirdekten meydana gelir. Çizgili kaslara göre yavaş olan düz kaslar, daha düzenli ve uzun süreli kaslardır. İstem dışında çalışan solunum, sindirim, boşaltım ve üreme sistemlerinde düz kaslara sahip olan organlar görev yapmaktadır.

– Kalp kası: Yapı olarak çizgili kası anımsatmaktadır. Fakat kalp kası, çizgili kas gibi istemli olarak çalışmaz. Eğer sinirlerde bir hasar oluşursa bu durum kalp kasına olumsuz etki yapar ve kalp kaslarında felç oluşumuna kadar gidebilir. Kalp kası, vücudun hareketliliğini sağlar.

Kas Çeşitleri ve Örnekleri Kas Çeşitleri Nelerdir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.