Yararlı Cemiyetler Nelerdir

Yararlı cemiyetler ve amaçları konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Trakya ve Paşaeli Cemiyeti; Trakya ve çevresinde kurulmuştur. Amaı, Mavri Mira cemiyetinin faaliyetlerini engellemektir. İlk olarak bu cemiyet kurulmuştur.

İzmir Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti; Batı Anadolu’yu Rum tehlikesinden korumak için kurulmuştur.

Trabzon Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti; Trabzon ve dolaylarını korumak amacıyla kurulan bir cemiyettir. Bu cemiyet hem Rum Pontus cemiyetinin hem de Adem-i MErkeziyet cemiyetinin zararlı faaliyetlerini önlemeye çalışmıştır.

Kilikyalılar; Çukurova ve dolaylarında kurulmuştur. Kilikyalılar cemiyeti Ermeni ve Fransız tehlikesini korumak için kurulmuştur.

Harekat-ı Milliye ve Redd-i İlhak Cemiyeti; İzmir’in işgali sonrasında yapılacak olan ilhakları engellemek amacıyla kurulmuştur. Bu cemiyet işgallere karşı fiilen karşı koymuşlardır.

Milli Kongre Cemiyeti; Türklerin haklı olduğunu basın kanalıyla duyurmayı hedeflemiştir. Ancak bu cemiyet silahlı direniş yapmamıştır.

Doğu Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti; Doğu Anadolu Bölgesinde Ermeni Devletinin kurulmasını engellemek amacıyla kurulmuştur.

Yararlı Cemiyetler Nelerdir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarını ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.