Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Aralık 2017

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Eser İnceliyoruz Cevapları Top Yayınları 43

8. Sınıf İnkılap Tarihi Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları Sayfa 43 3. Ünite Ya İstiklal Ya Ölüm Eser İnceliyoruz Etkinlik Soruları ve Cevapları

Bu etkinlik sayesinde birbirinden güzel üç tarihi romanın bir tanesini okuyarak edindiğiniz bilgiler doğrultusunda tarihe karşı çıkarımlar yapabileceksiniz.

ESER İNCELİYORUZ

8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 43 Cevabı

Aşağıda Kurtuluş Savaşını konu alan eser örnekleri verilmiştir. Bu örneklerden ya da konu ile ilgili sizin seçeceğiniz roman ya da hikayelerden bir tanesini okuyunuz. Eserlerdeki olay ve olguların tarihi gerçeklerle ilişkisini aşağıda ayrılan yere yazınız.

  • Cevap: YABAN – Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Tarihi gerçekleri anlatan bir roman olan Yaban romanını okudum. Yaban romanı, I. Dünya savaşı ardından Sakarya Meydan Muhaberesi sonuna kadar olan zaman diliminde Anadolu halkının yaşadığı milli mücadele dönemini yani Kurtuluş Savaşı dönemini anlatmaktadır.

Milli Edebiyat dönemine ait olan bu roman, Batı etkisinde Türk edebiyatının tüm özelliklerini taşımaktadır. Ayrıca roman içinde tarihi gerçekler bir yönden anlatılmaya çalışılmıştır. Özellikle Anadolu halkının mücadeleleri ile birlikte cehalet kavramı çok güzel anlatılmıştır. Romanda “Yaban” olarak nitelendirilen Ahmet Celal, aslında savaşta gazi olan bir vatandaştır ve olaylar köylü halk ile Ahmet Celal arasında cereyan edilerek roman kaleme alınmıştır. Hatta cehaletin insanların milli duygularını bile bastıracağı vurgulanmıştır. Bu durum tarih sahnesinde Damat Ferit Paşa’nın İngiliz hayranlığı olması nedeni ile bir nevi cehalete sürüklenip ülkenin aleyhine girişimlerde bulunmasına örnek gösterilebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Harika Blog dedi ki:

    Blogum Harika etkinliği ile siz de blogunuzla kazanmaya aday olun. Web sitenizi tanıtın, promosyon ve ödüller kazanın. Sponsorlarımızın desteği ile bloglar arası etkinlik yarışmamızı 2017 yılı içerisinde düzenliyoruz; şimdi siz de harika bloglar dünyasına katılın. Detaylı bilgiyi web sitemizden öğrenebilirsiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler!

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları