Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Şubat 2018

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Çağdaş Demokrasinin Yolu Çok Partili Hayat Cevapları Top Yayınları 56

8. Sınıf İnkılap Tarihi Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları Sayfa 56 4. Ünite Çağdaş Türkiye Yolunda Adımlar Çağdaş Demokrasinin Yolu Çok Partili Hayat Etkinlik Soruları ve Cevapları

Bu etkinlik sayesinde çok partili hayatın özelliklerini ve devlet açısından gerekliliklerini Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözünü inceleyerek ve soruları cevaplayarak kavrayacaksınız.

ÇAĞDAŞ DEMOKRASİNİN YOLU ÇOK PARTİLİ HAYAT

8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 56 Cevabı

“Millî egemenlik esasına dayalı ve özellikle cumhuriyet idaresine sahip bulunan memleketlerde siyasi partilerin varlığı doğaldır. Milletin hatalardan korunması için tek sağlıklı çözüm, düşünce ve yaptığı işleriyle milletin güvenini kazanmış siyasi bir partinin millete yol göstermesidir. İçinizde memleketi ve milleti en çok seven; aklına, anlayışına, vicdanına en çok güvendiğiniz insanları seçiniz. Ancak bu sayede meclis sizin arzularınızı yapmaya, layık olduğunuz refahı sağlama gücüne sahip olacaktır. Memleketin kurtuluşu, milletin refah ve mutluluğu hangi siyasi hareket tarzını gerektiriyorsa o siyasetin temsilcileri o günün idarecileri olur. Muhalefettekiler, gereğinde bu hususta yardımcı bile olurlar. Çeşitli partilerin muhalefeti, birbiriyle mücadele yanında milletin gerçek menfaatleri karşısında kendiliğinden bir anlaşmaya varmak içindir. Millete dost görünüp de ilk fırsatta iktidara geçtikten sonra onun ihtiyaçlarını düşünecek yerde memleketi kendi istediği yolda götüren, laf anlamayan, yetkililerin uyarılarına kulak asmayan, millete ait kuvvetleri şahsına bağlamaya çalışan kahraman yüzlü insanlardan hayli zarar görüldü.”
Mustafa Kemal Atatürk (Genelkurmay Bşk., 1998a: 143)

Yukarıdaki parçayı okuyunuz. Okuduklarınız doğrultusunda aşağıdaki soruları yanıtlayınız.

Siyasal partilerin varlığı neden önemlidir?

 • Cevap: Siyasi partiler milletin hatalardan korunması için önemlidir. Siyasi partiler bilgi alışverişi yapabilirler ve hatta muhalefet parti iktidardaki partiyi eleştirerek hatalarını söyleyebilir ve böylece yönetimin yapacağı hatalar en aza indirgenmektedir.

Siyasi partilerden beklentiler nelerdir?

 • Cevap: Yaptığı işler ve düşünceler ile milletin güvenini kazanmaları siyasi partilerden beklentidir.

Atatürk’ün siyasi partilerle ilgili uyarıları nelerdir?

 • Cevap: Siyasi partiler devletin iyiliği içindir bu nedenle de Atatürk; iktidara geçtikten sonra kendi çıkarlarını düşünen, laf anlamayan, kuvvetleri kendi şahsına bağlamaya çalışan ve dost olmadığı halde dost görünen siyasi partilerden zarar görüldüğünü bu nedenle de bu partilere dikkat edilmesi gerektiğini söylemiştir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Selda öğretmen dedi ki:

  saçma olmuş öğrenciye hazır cevap eğitime karşıca

 2. AşıkPanda dedi ki:

  İyi site aga hep + alyoruz saolun

 3. Mahir dedi ki:

  Aferin size çok iyi olmuş bütün hocalar anlamıyor

  1. Selçuk dedi ki:

   Hocalar anlıyo ama size belli etmiyo sınıfın en kötüsü bile burdan bakıp yapıyosa anlıyo

 4. Anonim dedi ki:

  Tum odevleri burdan yapiom amk

  1. Osman nuri dedi ki:

   Tüm ödevleri buradan yapıyom zaaaa

 5. Asdfghjkl dedi ki:

  Ya aslinda bu bilgiler bizim neyimize yarayacak ki ben bunlar sadece kitaba yaziyom yazili zamanida bi okuyom iste bu hayir okul bitince ne işimize yarayacak

 6. Öğretmen dedi ki:

  Süper dermişim ama eksik cümleler

 7. aslan parçası dedi ki:

  güzel site

 8. Anonim dedi ki:

  İşime yaradı teşekkürler

 9. kod adı bahtiyar dedi ki:

  Çok işme yaradı sağolun :) ;)

 10. kod adı bahtiyar dedi ki:

  Çok işime yaradı sağolun

Yorum Yaz