Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2018

Lozan Barış Antlaşması Nerede ve Ne Zaman İmzalandı?

Bu yazımızda Lozan Barış Antlaşması nerede ve ne zaman imzalandı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Anadolu üzerine yeniden tasallut olan İtilaf devletleri ve avanelerinin zararlı cemiyetler kurarak Mondros’a istinaden işgal hareketine girişmesinin sonunca vatan sathında önemli ölçüde müstakil muharebeler yaşanmıştır. Bu muharebeler tek başına savaş halinde gerçekleşecek büyüklükte olmuştur. Düzenli ordu ve kuvayı milliye tarafından püskürtülen düşmanlar batıdan, doğudan ve güneyden saldırmıştır.

Milli Mücadele’nin sonunda ve Mısaki Milli’den taviz verilerek, Batum, Batı Trakya, Adalar, Kıbrıs, Musul, Kerkük bırakılarak 24 Temmuz 1923 yılında antlaşma imzalanmıştır. Lozan Barış Antlaşması, İsviçre’nin Lozan kentinde 24 Temmuz 1923 yılında imzalanmıştır. Ankara Hükümeti ile İtilaf Devletleri arasında gerçekleşen bir antlaşma olarak tarihe geçmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Esra dedi ki:

    Çok işime yaradı çok teşekkürler :-@

  2. öykü dedi ki:

    Lozan barış antlaşması; 24 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre’nin Lozan şehrinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi temsilcileriyle Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Portekiz, Belçika, SSCB ve Yugoslavya temsilcileri arasında imzalandı.

Yorum Yaz