Lozan Barış Antlaşması Nerede ve Ne Zaman İmzalandı?

Bu yazımızda Lozan Barış Antlaşması nerede ve ne zaman imzalandı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Anadolu üzerine yeniden tasallut olan İtilaf devletleri ve avanelerinin zararlı cemiyetler kurarak Mondros’a istinaden işgal hareketine girişmesinin sonunca vatan sathında önemli ölçüde müstakil muharebeler yaşanmıştır. Bu muharebeler tek başına savaş halinde gerçekleşecek büyüklükte olmuştur. Düzenli ordu ve kuvayı milliye tarafından püskürtülen düşmanlar batıdan, doğudan ve güneyden saldırmıştır.

Milli Mücadele’nin sonunda ve Mısaki Milli’den taviz verilerek, Batum, Batı Trakya, Adalar, Kıbrıs, Musul, Kerkük bırakılarak 24 Temmuz 1923 yılında antlaşma imzalanmıştır. Lozan Barış Antlaşması, İsviçre’nin Lozan kentinde 24 Temmuz 1923 yılında imzalanmıştır. Ankara Hükümeti ile İtilaf Devletleri arasında gerçekleşen bir antlaşma olarak tarihe geçmiştir.

4 yorum

  1. Benim anlamadığım konu lozan barış antlasmasini imzalamamış olsaydık 29 ekim 1923 te cumhuriyeti ilan edemiycektik anlamina geliyo.30 agustos 1920 de savaşı kazanan bir ülke neden 24 temmuz 1923 te lozan antlaşmasina imza atar neden 12 ada sart kosulmuş ve yunanlilara verilmiş.madem savaşi kazandiysak neden lozan şart koşuluyor??

    • 30 Ağustos 1920 de değil 1922 kazanılmıştır Ramazan bey. Yani bir sene içersinde Atatürk ve silah arkadaşları bu ülkenin tapusunu ve Anadolu’nun bir Türk Yurdu olduğunu söke söke almıştır gavurun elinden. Bu arada hala İstanbul’u da terk etmemişlerdir bu Lozan’a kadar. Adayı boşverin. Anadolu elden gidiyordu Anadolu…

  2. Lozan barış antlaşması; 24 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre’nin Lozan şehrinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi temsilcileriyle Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Portekiz, Belçika, SSCB ve Yugoslavya temsilcileri arasında imzalandı.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.