Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

Ziya Osman Saba Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi

Aşağıda Ziya Osman Saba hayatı ve eserleri hakkında bilgi kısaca olarak ele alacağız.

Ziya Osman Saba, 1910 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Çocukluk yıllarının ardından iyi bir eğitim almak için Galatasaray Lisesi’ne girmiştir. Galatasaray Lisesi mezunu olarak mütareke yıllarının ardından yatılı olarak okuduğu okulu bitirip Hukuk Fakültesi’ne girmiştir.

İstanbul Üniversitesi – Hukuk Fakültesi’ne girişini 1931 yılında yapmıştır. 1936 yılında ise mezun olarak hukuk alanında ve gazetecilik alanında önemli çalışmalar yapmıştır. Okul yıllarında Cumhuriyet Gazetesi muhasebe servisinde çalışmıştır.

Mezun olduktan sonraki iş hayatında da Emlak Kredi Bankası’nda çalışmıştır. Milli Eğitim Basımevi Tashih Bürosu’nda da çeşitli hizmetlerde bulunmuştur. Ziya Osman Saba, kalp hastalığına yakalanmıştır. Önemli eserler ortaya koyan bir kişi olarak ölümünden önce Varlık Yayınevi’nin işleri ile meşgul olup 1957 yılında hayata veda etmiştir.

Şiirle olan yakınlığı lise yıllarında başlamıştır. İlk şiiri Servet-i Fünun Dergisi’nde yayınlanmıştır. Yedi Meşale grubunda yer alan şairlerden biri olarak adından sıkça söz ettirmeye başarmıştır. Şiir ve yazı hayatı edebiyat dünyasının genişlemesine neden olmuştur. İçtihat’a yazılar da yazmıştır. Varlık, Yücel ve Ataç gibi dergilerde bir takım denemeleri de yayınlanmıştır.

Batı nazım biçimlerinde eserler ortaya koysa da serbest ölçüyü de tercih etmiştir. Ardından öykü alanında çalışmalar da yapmıştır. Edebi yönü kuvvetli olan bir yazar olmayı başarmıştır.

Ziya Osman Saba eserleri şu şekildedir:

Şiir:

Sebil ve Güvercinler (1943)

Geçen Zaman (1947, 1961)

Nefes Almak (1957, 1962)

Hikâye:

Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi (1952)

Değişen İstanbul (1959)

Ziya Osman Saba Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Müge dedi ki:

    Selamın aleyküm bu yazı cidden çok iyi, öğretmen beğendi, benim adım Müge, ben Ziya Osman Saba Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi yazısına 10 puan veriyorum çünkü hoca 100 verdi. :)

Yorum Yaz