Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Zeki Çocuklar İçin Bunları Yapın - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Ağustos 2022

Zeki Çocuklar İçin Bunları Yapın

Anne babaların en büyük hayali çocuklarının zeki olması ve okul hayatında başarı göstermesidir. Zeka her ne kadar kalıtımdan etkileniyor olsa da çocuğun zekasını geliştirmek için anne babalara büyük görevler düşmektedir. Anne babalar doğum öncesinde annelerin sağlıklı beslenmesinden başlayarak çocuğun zeka gelişimi için gerekli olan faaliyetleri ihmal etmemelidir.

Zeka öğrenme, algılama, hafıza, problem çözebilme gibi etkenleri kullanabilmekle ifade edilir. Genetiğin dışında çevre, eğitim, ilgi, kültür ve çocuğun başarılı olma isteği gibi faktörler de zeka üzerinde etkili olmaktadır. Çocuklarda zeka gelişimi için anne ve babaların bebeklikten itibaren sabırlı olarak onlara zaman ayırmaları gerekmektedir. Anne ve babaları tarafından sağlıklı ve etkili zaman geçiren çocukların zekalarının daha yüksek olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir.

d-odul

İlerleyen yaşlarda çocuk anne ve babasına sık sık sorular sormaya başlar. Çocuğun merak duygusunun ve öğrenme isteğinin kaybolmaması için bu soruların sabırla ve onun anlayacağı şekilde cevaplanması kesinlikle geçiştirilmemesi gerekmektedir. Aynı zamanda bu anlarda çocuğun kendisini ifade etmesine izin verilmeli ve onun hissettikleri ile düşündükleri ihmal edilmemelidir.

Küçük yaşlardan itibaren çocuğa kitap okumak da zeka geliştirici unsurlardan bir tanesidir. Öncelikli olarak resimli kitaplar seçilerek resimler üzerinden hikaye anlatılmalı ve çocuğa sorular sorularak hayal gücünün gelişmesi desteklenmelidir. Anne baba tarafından çocukla oyun oynanması, her gün oyun saatleri belirlenerek bu saatte birlikte roller üstlenilmesi ve bunun oyuna çevrilmesi de çocuklarda zekayı geliştiren uygulamalardandır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781