Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Çocuklara Alınan Hediyelerin Fazlalığı Çocuğunuza Zarar Veriyor - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Ağustos 2022

Çocuklara Alınan Hediyelerin Fazlalığı Çocuğunuza Zarar Veriyor

Her anne baba çocuğunun mutlu olmasını ister. Bunun için de gerek ona yaptıkları sürprizler gerekse aldıkları hediyelerle onların yüzlerinin gülmesini ister. Ancak her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi çocuğa alınan hediye sayısının fazlalığı da çocuğa fayda sağlamaktan çok zarar veriyor. Bu nedenle uzmanlar anne ve babaları çocuklarına aldıkları hediyeler koşunda uyarıyor.

Her çocuk doğduğunda algıya açık bir şekilde ve öğrenme heyecanı ile dünyaya geliyor. Ancak anne ve babaların yaptıkları hatalar sebebi ile çocuk bu heyecanını kaybederek körelebiliyor ve sahip olduğu olumlu özelliklerini de kaybedebiliyor. Çok bilinen bir tabire göre işlenmeyen zeka körelebiliyor.

Çocuklarının zekâlarının gelişimi açısından ilgi ve sevgiye ihtiyaç duydukları tartışılmaz bir gerecek. Bu konuda anne ve babalara büyük görevler düşüyor. Ancak ortada yanlış anlaşılan bir durum var. Çocukla ilgilenmek ona sürekli hediyeler almak ve her davranışını maddi ödüllerle pekiştirmek anlamına gelmiyor. Kendisine çok fazla hediye alınan çocuklar gün geliyor hiçbir şeyi beğenmeyen, hiçbir şeyden memnun olmayan doyumsuz bireyler haline haline geliyor. Bu nedenle çocuğa alınan hediyelerin sayısına ve niteliğine dikkat etmek gerekiyor.

Doyumsuzluk ise zamanla çocuklarda yapısal bozukluklara sebep olabiliyor. Bu çocuklar ileride karşımıza sabırsız, çabuk sinirlenen, öfke nöbetlerine kapılan ve her istediklerinin gerçek olmasını bekleyen bireyler haline dönüşüyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781