Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Okul Başarısında Aile Birinci Faktördür - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Ağustos 2022

Okul Başarısında Aile Birinci Faktördür

Yapılan araştırmalar okul hayatında başarılı veya başarısız olan öğrencilerin bu başarı seviyelerinin belirlenmesinde önemli olan en önemli etkenin aile olduğunu göstermiştir. Sağlıklı bir aile hayatı olan, anne babası tarafından ilgi ve sevgi gören çocukların okul hayatlarında çok daha başarılı oldukları bilinmektedir.

Çocuk her şeyi ailesinden öğrenir. Aile fertleri birbirine karşı sevgi ve saygı ile davranıyor ve karşılıklı sorumluluklarını yerine getiriyorsa çocuk mutluluğu; saygısız ve sürekli tartışma ortamı içinde yaşıyorlarsa hayata karşı güvensizliği ve saldırgan kişilik yapısını öğreniyor. Bilimsel veriler doğrultusunda edinilen bilgilere göre okulda başarısız olan çocukların büyük çoğunluğu bu başarısızlığı ailelerinde bulunan sorunlara bağlarken, başarılı çocuklar ise her zaman ailelerine yanlarında oldukları için minnet duyuyor.

Ev ortamında sürekli bir tartışma ve huzursuzluk bulunan çocuklar derslerine yeterli zamanı ayıramayarak sürekli sorunlarla mücadele ediyor. Bu da okul başarılarını olumsuz etkiliyor. Çocuklarına yeterli ilgiyi göstermeyip, huzursuz ev ortamı içinde yaşamalarına sebep olan aileler bu durumda sürekli çocuğun başarısızlığından ve tembelliğinden şikayet ediyor. Hal böyle olunca bu durum bir kısırdöngüye dönüşerek sorunların giderek büyümesine sebep oluyor.

d-yaz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781