Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2021

Zazaca Bağımsız Bir Dil Gibi Düşünülecek

Önceki gün Milli Eğitim Bakanı ÖMER DİNÇER Bingöl üniversitesinde bir konuşmaya katıldı. Ben de, o konuşmayı bizzat dinledim. Bakan, bu konuşmada öylesine önemli cümleler sarfetti ki,misafirler de dakikalarca alkışlandı. Yaptığı icraatlar sebebiyle sürekli eleştirilen ve özellikle öğretmen camiası tarafından pek de sevilmeyen DİNÇER, belki de uzun bir aradan sonra ilk kez doğru bir şey söyledi diyebiliriz. Konu seçmeli dersler ve Zazaca …

Yeni eğitim sistemiyle birlikte özellikle ortaokullara birçok seçmeli ders arasından istediklerini seçme hakkı verildi. Bölgelerin biribirinden farklılık gösteren etnik kimlikleri düşünülerek, kimi bölgelerde Kürtçe, Zazaca, Arapça vb. seçmeli dil dersleri de kondu. Bu yıl uygulamaya ilk kez geçildi. Kürtçe birçok ilde seçmeli ders olarak okutulmaya başlarken Zazaca haliyle sınırlı konuşma alanı sebebiyle birkaç ilin dışında talep olmayınca Bingöl’de verilmeye başlandı.

Zazaca, dil hakkında bilgisi sınırlı olanlar tarafından sanki Kürtçe’nin farklı bir lehçesi gibi düşünülür ve birbirine benzediğini sanır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da böyle düşünülmüş olacak ki, Zazaca ders kitapları hazırlanırken bu eksenden hareket edilmiş. Dinçer, Bingöl’deki konuşmasında bu hatayı yaptıklarını kabul etti ve bir sonraki eğitim öğretim yılına Zazaca’nın Kürtçe’den bağımsız bir dil olduğu gerçeğinden hareketle yeni ders kitapları hazırlanacağını ifade etti.  Haliyle, bu ifadeler konuşmaya katılan dinleyiciler tarafından coşkuyla alkışlandı.

Bakan Ömer DİNÇER, nadiren yaptığı işlerden biri olan , doğru işi doğru zamanda yapmak, deyimini uygulamış oldu. Umarız bu anlayış devam eder ve zamanla her dile verilmesi gereken değeri daha iyi anlarlar. Bir milleti ve sorunları anlamak için, o milletin değerlerine saygı göstermek ve olması gerektiği gibi anlamak anlatmak gerekir.

Furkan DEMİR (derszamani.net)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz