Giydiğiniz Kıyafetlerle Öğretmenlerinizi Zor Durumda Bırakmayın

Geçtiğimiz günlerde değiştirilen “Milli Eğitim Bakanlığı Okullarda Kılık Kıyafet Yönetmeliği” ile 2018 2019 eğitim öğretim yılı itibariyle kesin olarak serbest kıyafet uygulamasına geçilecek. Ancak Milli Eğitim Bakanı öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, şu andan itibaren okulunuza serbest kıyafetle gidebilirsiniz dedi. Okul idarecilerine de öğrencilere bu konuda karışılmamasını rica(!) etti. Haliyle Türkiye’de birçok okulda serbest kıyafet uygulamasına geçilmeye başlandı ve peyderpey geçiş devam ediyor. Benim öğrencilere bu serbest kıyafet konusunda birkaç uyarım olacak. Öğrencilerin bunu uyarıdan çok bir rica olarak algılamalarını istiyorum.

Bilindiği üzere serbest kıyafet uygulaması kapsamında okullarda hangi tür kıyafetlerin yasak hangilerinin serbest olduğu değişen yönetmelikle belirlendi. Genel anlamda baktığımızda öğrencinin vücut hatlarını teşhir edecek kıyafetlere izin verilmeyeceği belirtildi. Yönetmelikte kılık kıyafet standartları detaylı olarak yer almıyor. Genel ifadelerle aktarılmış. Uygulama noktasında idareci ve öğretmenlerden denetim yapılması isteniyor. Bence burada görev sadece öğretmen ve idarecilere düşmemeli; siz öğrenciler de üstünüze düşen sorumluluğu yerine getirmelisiniz.

Uygulamada kış mevsiminde pek sorunlar çıkmayacağını düşünüyorum. Ancak yazın sıcakların etkisiyle birlikte giyilecek kıyafetlerin değişmesi beraberinde mutlaka birtakım sorunları da getirecek. Sorunun daha çok kız öğrenciler tarafında yaşanılacağı aşikar. Sevgili öğrenciler vücudunuzu teşhir edici kıyafetlerden uzak durunuz. Siyasi amaç güden kıyafetleri giyerek arkadaşlarınızın arasında ayrımcılık rüzgarları estirmeyin. Yönetmelikle belirlenen kılık kıyafet biçim sınırlarının dışına çıkmayın. Öğretmen ve idarecilerinizin zaten işleri başından aşkınken onları bir de kılık kıyafet denetmeni olarak kullanmayın. Unutmayınız ki, bu kişiler sizlerin tertipli ve düzenli olarak eğitim ve öğretim faaliyetlerine katılmanızı isteyen kişiler. Bu bilinçle hareket etmeniz sizlerin de başka sorunlarla ilgilenmek yerine derslerinize odaklanmanızı sağlayacak ve başarınızın otomatik olarak artmasına katkıda bulunacaktır.

Osymtr.Com

1 yorum

  1. Serbest kıyafet uygulaması olursa karışılmaması gerektiğini düşünüyorum . Adı üstünde SERBEST KIYAFET yani isteyen istediğini giyebilir . Vücut hatlarını belli eden kıyafet giyen öğrenci başına gelebilecek bir kötülüğü zaten göz önüne almıştır . O kıyafetin sorumluluğu ondadır . Karışılmaması gerekiyor.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.