Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2021

4+4+4 Eğitim Sisteminde Çatlaklar Oluşmaya Başladı

Türk eğitim sistemini sil baştan değiştiren ve 2012 2013 Eğitim Öğretim yılından itibaren uygulanmaya başlayan yeni 4+4+4 eğitim sistemi hakkında yetkili bir sendika tarafından işleyişi görmek adına anket yapıldı. Raporlama özelliği taşıyan bu ankette ilginç sonuçlar çıktı ortaya. İktidar Partisinin siyasi emellerle getirdiği savunulan yeni eğitim sisteminin mayasının tutmadığını iddia eden raporlara bakıldığından ilk sorunun ilkokula 5,5 yaşında başlayan çocuklarda başladığı görülüyor.

Geçen eğitim öğretim yılının sonlarına doğru alt yapısı hazırlanmaya başlayan ve bu öğretim yılında uygulanmasına başlanan yeni sisteme, ilkokul 1. sınıfa 5,5 yaşında başlayan sorunlar uyum sağlayamadı. Özellikle birçok velinin rapor alarak da olsa çocuğunu bu kadar erken yaşta okula göndermeme isteğine rağmen, çeşitli spekülasyonlarla bu şekilde düşünen velilerin de önemli bir kısmı çocuklarını istemeye istemeye okula göndermişti. Gelinen noktada yetkili bir sendikanın hazırladığı rapora bakıldığında, okula erken başlayan çocuklarda okula uyum problemi yaşandığı görülüyor. Anne kucağı ve ilgisininin merkezinden alınarak bir anda 1. sınıfa başlatılan minikler, okulun disiplinli işleyişine de ayak uyduramadı.

Çocukların bu uyumsuzlukları. okulların ve öğretmenlerin oryantasyon çalışmalarının etkisiyle minimuma indirilmeye çalışıldı. Ancak Aralık ayını ortaladığımız şu zamanda baktığımızda, çocuklara hedeflenen eğitim fonksiyonları aşılanamayacak gibi görünüyor. Tablo karşısında MEB’den de diğer yetkililerden de bir açıklama ya da bilgilendirme yapılmıyor. Öyle görünüyor ki, yeni eğitim sisteminin getirileri götürüleri yıl sonunda görülecek.

derszamani.net

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz