Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Mayıs 2022

Zaman İsrafı ile İlgili Kompozisyon

Aşağıda zaman israfı ile ilgili kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

Zaman, çok değerlidir. Zamanı kullanmak da bir zeka ve yetenek işidir. İnsanların zamanı planlaması ve program oluşturmaları zamanı verimli kullanma açısından da çok önemlidir. Zamanın doğru ve verimli kullanılması çok önemlidir. Bunun için boş vaktin kıymetinin bilinmesi gerekir.

Zaman israfı yapmak zamanı amacının dışında ve boş yere kullanmak anlamına gelir. Zamanı doğru kullanmak için planlamak gerekir Bazen plan ve programın dışına çıkılsa da zinciri kırmamak gerekir. Zincirin kırılması demek yapılması gereken işlerin ertelenmesi ve gerçekleşmemesi demektir.

Zamanın israfı en çok öğrencilik yıllarında yaşanmaktadır. Öğrenciler zamanın kıymetinin farkında olamamaktadır. Çünkü zaman çok hızlı akıp gitmektedir. Boşa zaman harcayan öğrenciler bir de tekrar ettikleri sınıf olunca büyük hayal kırıklıkları yaşamaktadır. Boşa zaman harcamamak için eğitim planlaması yapmak ve hedef oluşturmak gerekir.

Zaman israfının önüne geçmek için de insanların kendilerine küçük ve büyük hedefler koymaları gerekir. kısa, orta ve uzun vadeli hesaplar yapılmalı ve bu aşamalarda planlara uyulması gerekir. Zamanın boşa harcanması, faaliyetsiz ve amaçsız geçirilmesi büyük bir kayıptır. İnsan gücü, iş gücü, enerji ve ekonomi kayıpları da devletleri ilgilendiren diğer yönleridir.

Zamanı doğru ve verimli kullanmak insana değer katar. İnsanın kendini gerçekleştirmesini ve geliştirilmesi anlamına gelir.

Zaman İsrafı ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. çağatay dedi ki:

    Zaman israfı hayatımızda yaşayacağımız en kötü şeylerden biri. Vakit çok değerli şey halbuki. Çünkü ölüm ne zaman gelecek belli değil kapıyı çalmadan yaşamı faydalı geçirmek gerek.

Yorum Yaz