Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir Kısaca

Bu yazımızda yenilenebilir enerji kaynakları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Yenilebilir enerji, geri dönüşümü sağlanabilen, enerji dönüşümlerinden yararlanılan ve çevreye zararını olmayan enerjidir. Daha çok enerjilerin dönüşümlerinden yararlanarak ısınma, barınma, aydınlanma gibi ihtiyaçların karşılanmasında kullanılır.

Yenilenebilir enerji kaynakları şu şekildedir:

*Hidroelektrik Enerji: Suyun akış gücünden yararlanılarak kurulan sistemlerle suyun potansiyel enerjisinin kinetik enerjiye dönüştürülmesi ve tribünlerden geçirilerek elektrik enerjine dönüştürülmesi şeklindedir.

*Jeotermal Enerji: Yeraltı su kaynaklarının sıcaklığı ve buharından yararlanılarak ısınma ve elektrik enerjisi üretmede kullanılan bir enerjidir.

*Güneş Enerjisi: Güneş ışınlarının kurulu sistemler yardımıyla soğrulması ve elektrik enerjisine dönüştürülüp depolanmasıyla kullanılır.

*Rüzgar Enerjisi: Rüzgar akımlarının kurulu panelleri döndürerek üretilen kinetik enerjinin tribünlerden geçip elektrik enerji şeklinde depolanmasıyla oluşturulur.

*Biyokütle Enerjisi: Bitki ve hayvan atıklarının yakılarak elde edilmesiyle oluşan ısı enerjisidir.

*Dalga Enerjisi: Denizlerde ve okyanuslarda oluşan dalgalara karşı kurulan sistemlerin ürettiği kinetik enerjinin elektrik enerjisine dönüştürülmesiyle oluşur.

*Hidrojen Enerjisi: Fosil ya da biyokütle olarak yakılanlardan oluşan ve elektrik üretiminde kullanılan bir enerji türüdür.

Yenilebilir enerji çevreye en az zararı olan enerjidir. Tamamen doğal kaynaklardan elde edilir. Enerjinin dönüşümüyle depolanır ve saklanır. Özellikle elektrik enerjisi ve ısı enerjisi üretiminde birincil kaynaklardır.

Fosil yakıtlara göre doğal dengeyi ve çevreyi koruduğu için ve canlılara zarar vermediği için birçok insan ve ülke tarafından tercih edilmektedir.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

11 yorum

  1. Çok güzel olmuş elinize sağlık Teşekkürler. yenilenebilir enerji kaynakları özellikleri kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.