Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

Misafirlikte Uyulması Gereken Görgü Kuralları Nelerdir?

Bu yazımızda misafirlikte uyulması gereken görgü kuralları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanlar birbirilerine ihtiyaç duyarak hayatlarını idame ettirirler. İnsanları birbirlerine ihtiyaç duymaları sosyal bir varlık olmalarından ileri gelir. Bu nedenle insanlar evlenerek akraba ve komşu sahibi olurlar. Ayrıca arkadaşlıklar ve dostluklar kurarlar.

İnsanların sosyal ilişkiler kurması bu ilişkilerin devam ettirilmesi gerçeği oluşturur. Bu da misafirlik kültürü ile sağlanır. Misafirlik, iki taraftan birinin belli bir mekanda diğer tarafı ağırlamasıyla gerçekleşir. Misafirlik davet eden kişinin, davet edilen kişiye hürmetkar davranmasıdır.

Misafirlik bizim toplumumuzda bir kültür haline gelmiştir. Bu nedenle misafirlikte gelenek ve göreneklerimize, örf ve adetlerimize uygun olarak hareket ederiz. Misafirlikte uyulması gereken kurallar bulunmaktadır.

Misafirlikte uyulması gereken kurallar toplum içinde uyulması gereken kurallarla hemen aynı olarak görgü kuralları şeklinde bilinir ve uygulanır. Yazılı olmayan bu kurallar gelenek ve görenek sayesinde oluşmuştur.

Misafirlikte uyulması gereken görgü kuralları şu şekildedir:

*Misafir umduğunu değil bulduğunu yemelidir.

*Misafir, uzun süre davet edildiği yerde vakit geçirmemelidir.

*Misafire, ev sahipleri mihmandarlık etmelidir.

*Misafirlikte ikram geri çevrilmez.

*Misafirlik kültüründe davet geri çevrilmez.

*Misafirlikte ev sahibine uyulur ve gönlü hoş tutulur.

Misafirlik kültürü bu anlamda ülkemiz coğrafyasında uzun yıllardır yerleşik hale gelmiştir. Bu nedenle bütün dünya Anadolu halkını misafirperver olarak bilmektedir. Misafirperver ve hoşgörülü olan Anadolu’da her an her yere misafir olabilir ve insanlarla muhabbet edebilirsiniz.

Misafirlikte Uyulması Gereken Görgü Kuralları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz