Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Aralık 2020

Ülkemizdeki Milli Parklar Hakkında Kısa Bilgi

Aşağıda ülkemizdeki milli parklar hakkında kısa bilgi kısaca olarak ele alacağız.

Her yönden koruma altına alınmış doğa parçası olarak milli park anlamına gelen alanlar bulunmaktadır. Milli parklar ülkemizde de yaygın olarak bulunmaktadır. Ülkemizdeki milli parkların çokluğu, iklim çeşitliliği, bitki örtüsünün yaygın ve endemik olması, yeryüzü şekillerinin ve toprak özelliklerinin biyolojik ve topografik olarak uygun olması sayesindedir.

Ülkemizdeki milli parklar her bölgemizde bulunmaktadır. Yaygın olarak ülke coğrafyasında milli parkların bulunması sosyal ve kültürel hayatı da olumlu bir şekilde etkilemektedir.

Yozgat Çamlığı Milli Parkı, İç Anadolu’ya uzanan bölgelerde çam topluluklarının yer alması sonucunda meydana gelen güzel bir dinlenme alanı olarak da kullanılan bir milli parktır.

Karatepe – Aslantaş Milli Parkı, Antalya’da bulunan ve doğanın bütün güzelliklerini barındıran bir park olarak doğanın en önemli hediyelerinden biridir. Osmaniye tarafında kalmaktadır. Çeşitli ağaç türlerinin bulunması ve nadir bitkilerin yer alması da milli parkı önemli kılar.

Kuşcenneti Milli Parkı, Balıkesir, Manyas Gölü civarında bulunan ve biyoçeşitlilik açısından Türkiye’nin ve dünyanın en önemli milli parklarından biri olarak bilinen bir parktır.

Soğuksu Milli Parkı, Ankara Kızılcahamam’da bulunan bir parktır. Uludağ Milli Parkı, Bursa’da bulunan ve Türkiye’nin en yüksek dağlarından biri olan Uludağ’ın eteklerinin yer aldığı parktır.

Yedigöller Milli Parkı, büyükşehirlere çok yakın ve Bolu’da bulunan bir park olarak Türkiye’nin en güzel ve en önemli milli parklarından biridir. Spil Dağı, Kızıldağ, Kovada Gölü, Güllük Dağı, Gelibolu Yarımadası, Köprülü Kanyonu en önemli milli parklarımızdandır.

Ülkemizdeki Milli Parklar Hakkında Kısa Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. atilla dedi ki:

    çok iyi hazırlayanın ellerine sağlık, milli parklar hakkında bilgi ödevim kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

  2. sude dedi ki:

    yedi göller milli, parkı var bir de. Elinize sağlık milli parklar kısa ve çok güzel olmuş, öğretmen beğendi, sınıfın en çalışkanı ve güzeli benim bu arada :)

Yorum Yaz