Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Aralık 2020

Ekstansif Tarım Ne Demektir? Bu Tarım Tekniğinin Yaygın Olduğu Ülkelerde Tarımsal Üretim ve Verim Nasıldır? Örnekler Veriniz.

Aşağıda ekstansif tarım ne demektir bu tarım tekniğinin yaygın olduğu ülkelerde tarımsal üretim ve verim nasıldır örnekler veriniz kısaca olarak ele alacağız.

Ekstantif tarım, modern tarım teknolojilerinin kullanılarak yapıldığı tarımdır. Sulama, gübreleme, ilaçlama gibi faaliyetlerin en verimli şekilde kullanıldığı bir tarım olarak tarım arazilerinin az da olsa verimli olduğu yerlerde daha çok görülmektedir.

Ekstantif tarım ve bu tarım tekniğinin özellikleri şu şekildedir:

*İklimin tarım üzerindeki etkileri sınırlandırılmıştır.

*Sulama ile gerçekleştirilen tarımın sebze ve meyveler üzerindeki etkisini arttırır.

*Bu tarım tekniğinde toprak her yıl ekilir ve nadasa bırakılmaz.

*Bu tarım tekniğinde ürün verimliliğinde dalgalanmalar olmaz.

*Bu tarım tekniğinde ürün verimi yüksek olur.

*Bu tarım tekniğinde gübre kullanımı artar.

Gübrelerin önemli bir miktarda artış gösterdiği ve özel gübreleme yöntemlerinin kullanıldığı ve çevreye zarar vermeyen tarım ilaçları sayesinde ürün verimliliğinin arttırıldığı bir tarım yöntemi olarak yaygın bir şekilde kullanılmakta ve birçok çiftçi tarafından tercih edilmektedir.

İklim, yeryüzü şekilleri, toprak özellikleri bakımından tarımın gerçekleştirilmesindeki bütün etkenlerin kontrol altında tutulabilmesi ile yapılan bir tarım olarak en verimli ve en elverişli tarımdır. İklim koşullarına kolayca uyum sağlaması, sulama imkanlarının da kolay olması sayesinde yaygınlaşarak geniş coğrafyalar üzerinde de etkili olmaya başlamıştır.

Ekstantif Tarım Ne Demektir Bu Tarım Tekniğinin Yaygın Olduğu Ülkelerde Tarımsal Üretim ve Verim Nasıldır Örnekler Veriniz Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz