Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Kasım 2020

Soframıza Gelene Kadar Ekmeğin Yolculuğu Hikayesi

Aşağıda soframıza gelene kadar ekmeğin hikayesi kısaca olarak ele alacağız.

Ekmek en değer verdiğimiz nimetlerden biridir. Toplum olarak ekmeği önemseriz. Ekmek başlıca yiyeceğimiz olarak sofralarımızda bulunur. Yüzyıllar boyunca buğday unundan elde edilen ekmek fırınlarda pişirildikten sonra yemeye hazır hale gelmektedir. Soframıza gelene kadar ekmek birçok aşamadan geçmektedir.

Ekmeğin son şeklini almadan önceki aşamaları oldukça önemlidir. Hijyene önem verilmesi ve sağlıklı maddelerden yapılması insan sağlığını etkilemesi açısından da önemlidir. Bu nedenle ekmeğin üretim aşamaları oldukça titizlikle denetlenmekte ve ekmek yapanlar tarafından belli temizlik kuralları doğrultusunda yapılmaktadır.

Soframıza gelene kadar ekmeğin yolculuğu, tarlada buğday başaklarının ekin vermesinden başlar. Başaklar buğday verir. Buğdaylar harman olur. Buğday değirmenlerde un haline getirilir. Un haline gelen buğday ekmeğin ham maddesi haline gelir. Suyla birleştirilir ve hamur haline gelir. Hamur haline gelen un, gramajına göre hesaplanır.

Gramjına göre hesaplanan ekmek, daha sonra fırınlarda satışa sunulur. Ekmek fiyatları resmi kurumlar tarafından belirlenen fiyatlarla satılmaktadır. Böylece fırınlardan marketlere ve bakkallara dağılmakta ya da doğrudan fırınlardan satılmaktadır.

Fırınlardan satın alınan ya da ekmek satılan yerlerden alınan ekmekler, soframıza bu şekilde gelmektedir. İsteyen herkes ekmeği satın alabilir ya da kendi evinde kendi imkanlarıyla ekmek de yapabilir. Bunun için makineler de geliştirilmiştir. Önemli olan ekmeğin sağlıklı bir şekilde tüketime hazır hale getirilmesidir.

Soframıza Gelene Kadar Ekmeğin Yolculuğu Hikayesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. meltem dedi ki:

    ödevimde oldukça işime yaradı hazırlayanların eline sağlık diyorum beğendim

  2. Mehmet Çevik dedi ki:

    oldukça işime yaradı hazırlayanın ellerine sağlık güzel olmuş. Bakalım göreceğiz

Yorum Yaz