Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ağustos 2021

Türklerle Arapların Karşılaşması İlk Defa Hangi Dönemde Olmuştur?

Bu yazımızda Türklerle Arapların karşılaşması ilk defa hangi dönemde olmuştur kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkler ve Araplar arasında münasebetler 7. yüzyılda başlamıştır. Bu yüzyılda Türkler Orta Asya coğrafyasında Çin ile mücadele halindeyken, Araplar da Hazreti Ömer döneminde bulunmaktaydı.

Türkler ve Araplar ilk defa İran coğrafyasında karşı karşıya gelmiştir. 642 yılında İran Şahı III. Yezdicerd’in Toharistan yenilgisinde olmuştur. Daha sonra Türk – Arap yakınlaşmaları devam etmiştir. Yaklaşık yüzyıl sonra Talas Nehri civarında Talas Savaşı’nda Araplar ve Türkler, Çinlilere karşı savaşmıştır.

Talas Savaşı’ndan sonra Araplardan etkilenen Türkler, İslamiyet’i seçmiştir. Müslüman olan Türkler, İslam’ın fetih stratejisinde oldukça etkili olmuşlardır. Peygamber (a.s.)’ın Türklerle ilgili onlar size dokunmadıkça, siz onlara dokunmayın gibi bir söz söylediği de rivayet edilse de sıhhat derecesi bilinmemektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Sevilay dedi ki:

    selam kankiler, Türklerle Arapların Karşılaşması İlk Defa Hangi Dönemde Olmuştur? yazısını ödevim için kullandım, ben çok beğendim Sivas birincisi Sevilay olarak herkesi öptüm.

  2. Ecrin dedi ki:

    Bu yazıda Türklerin Araplarla ilk karşılaşması konusu çok güzel anlatılmış ve açıklanmış gerçekten çok güzel ve aydınlatıcı bir yazı olmuş ellerinize sağlık.

Yorum Yaz