Camın İcadı Kısaca Bilgi Camı Kim İcat Etti?

Bu yazımızda camın icadı kısaca bilgi camı kim icat etti kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Cam, modern zamanlarda Silisyumdioksit olarak üretilmektedir. Cam, yüksek sıcaklıklarda elde edilmektedir. Cam, günümüz dünyasının en değerli maddelerinden biridir. Hemen her yerde kullanılmaktadır.

Camın ilk örneklerine M.Ö. 15. yüzyıllarda rastlanmaktadır. Firavunların süs eşyası olarak boncuklar şeklinde kullandığı camın, ilk defa kim tarafından icat edildiği bilinmemektedir. Firavunlar daha çok cam süslemeleri kullanmışlardır.

M.S. 15. ve 16. yüzyılda da camın yaygın olarak kullanılması, toprağın pişirilmesi, cam kumunun elde edilmesi ve sırlanması ile birlikte cam üretimi hızlanmıştır. 20. yüzyılda Türkiye’de cam fabrikası kurulmuştur. 1934 yılında Paşabahçe fabrikası kurulmuştur.

Cam günümüzde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Ev eşyalarından, sanayi alanlarına kadar cam üretimden tüketime her alanda kullanılmaktadır.

3 yorum

  1. Camın icadı konusu bence ancak bu kadar sade, anlaşılır ve aynı zamanda kısa anlatılabilirdi. Diğer isteler ile karşılaştırdığımda diğer sitelerden daha kısa ancak fazla bilgi verilmiş bu yazıda.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.