Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Kasım 2020

Türklerin İslamiyet’i Kabulüyle Mimari Anlayışlarında Ne Gibi Değişiklikler Olmuştur? Açıklayınız.

Aşağıda Türklerin İslamiyet’i kabulüyle mimari anlayışlarında ne gibi değişiklikler olmuştur açıklayınız kısaca olarak ele alacağız.

Türklerdeki mimari anlayış taş ve ahşap yapılar üzerinde cumbalı evler ve kavisli çizgiler sayesinde kubbeli yapılar olarak ortaya çıkmıştır. Ahşap yapıların çivisiz olarak ele alınması, coğrafyaya uygun mimari eserlerin ortaya konması ve taş yapıların en sağlam şekilde meydana getirilmesi Türk mimari yapısının özelliklerini oluşturmaktadır.

Türklerin İslamiyet’i kabulüyle mimari anlayışlarındaki değişimler kubbeli, minareli yapılar, harem ve selamlık olan evler, bahçeli ve kiler olan evlerin olması gibi mimari değişimler olmuştur. Bu nedenle İslamiyet’in kültür etkisi mimari açıdan da barınma ve korunma ihtiyaçlarının karşılanmasında uygulanmaya başlanmıştır. Türk mimarisi dünyaca meşhurdur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Emel dedi ki:

    kısa sade beğendim, Türklerin İslamiyet’i Kabulüyle Mimari Anlayışlarında Ne Gibi Değişiklikler Olmuştur? Açıklayınız. ödevim vardı, Erzurum okul birincisi olarak beğendim. :)

Yorum Yaz