Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Mayıs 2022

Türklerin Anadolu’yu Yurt Edinme Nedenleri

Türklerin orta asyadan çıkıp anadoluyu yurt edinmek istemelerinin sebepleri1Türkler tarih boyunca Anadolu’yu Türk yurdu haline getirebilmek için büyük mücadeleler vermişlerdir ve büyük savaşlara girmişlerdir.

Türklerin Anadolu’yu Yurt Edinme Nedenleri:

 • Öncelikle Tuğrul ve Çağrı Bey olmak üzere Büyük Selçuk sultanları Oğuz topluluklarını Anadolu’ya yönlendirmiştir ve bu Türk toplulukları burayı yurt olarak benimsemişlerdir.
 • Anadolu; tarım ve hayvancılık gibi ekonomik faaliyetler açısından son derece elverişli idi. Bu durum Anadolu’nun Türkler tarafındna yurt edinmek istemesinde en önemli etkenlerden birisi olmuştur.
 • Rumların ve Ermenilerin bulunduğu Anadolu topraklarının fethedilmesi ile İslam dinindeki gaza yapma ve ganimet elde etme anlayışına ters düşmüyordu.
 • Karışıklıklar ve savaşlar nedeni ile Anadolu’nun nüfusu azalmaya başlamıştır. Orada kalan nüfus ise Güney ve Batı Anadolu bölgesinde bulunan sahil bölgelerine göç etmiştir. Fakir olan halk ise genellikle yönetim sisteminden hoşnut değildi ve bu nedenlerden dolayı Oğuzlar komşu oldukları Karahanlı ve Gazneliler ile mücadele etmek yerine Anadolu bölgesine yönelip savaşa girmeyi yeğlemişlerdir.

Anadolu’nun Türkleşme Süreci:

 • Bizans İmparatorluğu Anadolu’daki hakimiyetini kaybetmeye başlamıştır.
 • Türkmenler gruplar halinde Anadolu’ya göç etmeye başlamıştır.
 • Anadolu halkı ağır vergiler, adaletsizlikler, Bizans imparatorluğunun Anadolu’ya gönderdiği adaletsiz memurlar konusunda şikayetçi idi.
 • Anadolu’da özellikle 1071 Malazgirt Savaşından sonra Türk beylikleri kurulmaya başlanmıştır.

Tüm bu nedenler özellikle 1071 Malazgirt savaşının ardından Anadolu’nun Türkleşme sürecinin ne kadar hızlı olduğunu gözler önüne sermektedir.

 

Türklerin Anadolu’yu Yurt Edinmek İstemelerinin Nedenleri Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Alanından Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. merve dedi ki:

  Çok az yazı var. Ve çok iyi olabilirdi. size kocaman bir teşekkür ediyorum, sayenizde ödevimi bitirmiş bulunmaktayım.

Yorum Yaz