Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ekim 2018

Kamuoyunun Gücü Nedir

510Geniş bir tanımla; kamu yani halkın çıkarını yakından ilgilendiren bir konu hakkında halkın genel duygu ve düşüncelerine “Kamuoyu Gücü” adı verilmektedir.

Başka bir ifade ile ise; kamuoyu gücü; toplum yaşamının farklı farklı zorluk ve sorunlar karşısından belirli bir zaman dilimi içinde belirli bir insan grubu arasında yaygın olan düşünce ve bakış açılarıdır.

Yani sosyolojik bir tanım olarak kamuoyu gücü; toplumu oluşturan bireylerin bir durum ya da konu hakkında sahip olduğu duygular, düşünceler ve sahip oldukları kanaatlardır. Günümüzde yapılan kamuoyu araştırma teknikleri özellikle Batı’da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu kamuoyu araştırma teknikleri; piyasa araştırmaları, seçmen tahminleri gibi faaliyetlerdir.

Kamuoyunun Siyasi Kararları Etkileme Gücü:

Kamuoyunun siyasi kararları etkileme gücü konusunda bir çok farklı görüş meydana gelmiştir. Bu görüşler günümüzde olumlu kategori ve olumsuz kategori olarak iki gruba ayrılmıştır.

Olumlu Kategori: Kamuoyu bir hükümet politikasıdır bu nedenle de bu görüşe göre gerçekte tüm tarihi olaylar ve önemli olan tüm geçmiş olaylar siyasal toplum üyelerinin düşünceleri tarafından şekillendiği dile getirilir. Bu hususta ünlü Fransız düşünürü olan J. J Rousseau’ nun söylemiş olduğu “Dünya’nın kraliçesi olan kamuoyu iktidar sahibi kralların halkı değil, asıl krallar kamuoyunun kölesidir.” ifadesi de kamuoyunun ne kadar güçlü ve baskın olduğunu açıkça göstermektedir. Bu nedenle de kamuoyu iktidarın bir güvencesi olarak bilinir. Çünkü iktidar, kamuoyu sayesinde hakkındaki değerlendirmeleri ve düşünceleri öğrenir ve bu düşünceler doğrultusunda da kendisini şekillendirir. Bu açıdan bakıldığında da iktidarı iktidar yapan ya da iktidarı yok eden güç kamuoyudur.

Olumsuz Kategori: Bu sınıflamaya göre kamuoyu görünmez bir hayalettir bu nedenle de siyasi iktidar konusunda çok fazla büyütülmemesi ve önemsenmemesi düşüncesi öne sürülmektedir.

Kamuoyunun Gücünü Keşfedelim Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Bizimle Hemen Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz