Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

Türkiyenin Komşuları Ve Başkentleri Kısaca

Bu yazımızda Türkiyenin komşuları ve başkentleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkiye, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan bir coğrafya üzerinde bulunmaktadır. Türkiye’nin üç tarafı denizlerle çevrilidir. Denizler, Türkiye’nin batı, kuzey ve güneyinde yer almaktadır. Karasal bölge doğudan Asya’ya uzanmaktadır.

Türkiye’nin bulunduğu bölgede, doğuda, güneyde ve batıda komşuları bulunmaktadır. Komşu ülkelerle sınırları bulunan Türkiye doğuda kara sınırlarına sahiptir. Suriye ile en uzun sınırı vardır. Irak, İran, Nahcivan, Ermenistan, Gürcistan, Yunanistan ve Bulgaristan komşu ülkelerdir.

Türkiye, stratejik bir toprak bütünlüğüne sahiptir. Doğu ve batı arasında enerji yolları üzerinde jeopolitik bir konumda bulunmaktadır.

Türkiye’nin komşuları ve başkentleri şu şekildedir:

*Yunanistan: Atina

*Bulgaristan: Sofya

*Gürcistan: Tiflis

*Ermenistan: Erivan

*İran: Tahran

*Irak: Bağdat

*Suriye: Şam

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. wcdskADaS dedi ki:

  muhteşemde azerbeycan da değil mi

 2. boşver dedi ki:

  çok muhteşem de azerbeycan da değilmi acaba

 3. melis dedi ki:

  yazıyı çok beğendin puanım 10 üzerinden on, komşularımız ve başkentleri kısaca istemiştim :) tam da istediğim gibi, okulun en güzel ve çalışkan kızı olarak beğendim, tembellere kapak olsun.

 4. Ghc dedi ki:

  Aynen seni tanımıyorum

 5. hale dedi ki:

  teşekkür ederim, tam istediğim gibi, ülkemizin komşularının başkentleri kısa ve güzel olmuş, elinize sağlık, okulun en güzel kızı olarak yazıyorum, kimse kıskanmasın. :)

 6. hicran dedi ki:

  “Türkiye tarihsel krizlerde yapayalnızdır. Onun arkasını dayayabileceği komşuları yoktur.” Etrafımız hep düşman maalesef.

Yorum Yaz