Türkiye’nin En Çok İhracat Yaptığı Ülkeler Hangileridir?

Bu yazımızda Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler hangileridir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkiye, coğrafik olarak jeopolitik bir konumda bulunmaktadır. Strajik konumu oldukça önemli olan ülkemiz, Asya ve Avrupa kıtalarının birbirine en yakın olduğu bölgede bulunmaktadır. Bu da ülkemizin enerji ve ticari sevkiyatın merkezinde bulundurmaktadır.

Türkiye, yerli ve milli üretim alanlarında en çok tarım ve hayvancılıkta gelişmiştir. Hafif sanayi üretimi de ülkemizde sürmektedir. Tarım ve hayvancılığın gelişmesinde iklim ve bitki örtüsü oldukça etkili olmuştur. Ülkemizde üç farklı iklim türünün ve dört farklı mevsimin yaşanması tarım çeşitliliğinin ve hasat hacminin fazla olmasına neden olmaktadır.

Yeryüzü şekillerinin elverişli olması ve toprak yapısının uygun olması tarımın gelişmesini sağladığı gibi hayvancılığın gelişmesini de sağlamıştır. Bu nedenle üretim tarım ve hayvancılık olarak yoğunlaşmakta, tarım endüstrisi ve hayvan endüstrisi gitgide büyümektedir. Bununla beraber enerji bakımından madenlerin çıkarılması ve işlenmesi de ülke ekonomisine katkı oluşturmaktadır.

Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler şu şekildedir:

*Mısır

*Rusya

*Cezayir

*Almanya

*Bulgaristan

*Romanya

*Polonya

*İran

*Çin

*Belçika

*Hollanda

*Suudi Arabistan

*Fransa

*İspanya

*İtalya

*Amerika Birleşik Devletleri

*İngiltere

*Irak

*Birleşik Arap Emirlikleri

İhracat üretimlerin ihraç edilmesi yani yurt dışına gönderilmesi, dış satım olarak bilinen ekonomik faaliyettir. Türkiye’nin ihracatı da her geçen gün artarak devam etmektedir.

Türkiye’nin En Çok İhracat Yaptığı Ülkeler Hangileridir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.