İç Anadolu Bölgesinde Yapılan Ekonomik Faaliyetler

Bu yazımızda İç Anadolu Bölgesinde yapılan ekonomik faaliyetler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkiye, ılıman kuşak coğrafyasında bulunan, dört mevsimin yaşandığı ve üç iklim tipinin görüldüğü bir ülkedir.  Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili olup Asya ve Avrupa kıtalarının birbirine en yakın olduğu yerde bulunmaktadır. Türkiye’de yedi coğrafik bölge bulunmaktadır. Bunlar bitki örtüsü, iklim şartları ve yeryüzü şekilleri bakımından farklılık göstermekte ve kendine has özellikler taşımaktadır.

Türkiye’de Karadeniz Bölgesi, Akdeniz Bölgesi, Ege Bölgesi, Marmara Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi bulunmaktadır. İç Anadolu Bölgesi, ülkenin merkezi olarak orta kısmından bulunan bölgedir.

İç Anadolu Bölgesi’nde karasal iklim görülmektedir. Bu nedenle yazları sıcak ve kurak; kışları soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. İç Anadolu Bölgesi’nde bozkır bitki örtüsünü oluşturmaktadır. Yüksek dağlar ve volkanik dağlar da bulunmaktadır. Bütün bunlar bölgenin ekonomik  faaliyetlerini de etkilemektedir.

İç Anadolu Bölgesi’nde yoğun olarak tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. Tarıma dayalı ekonomi gelişmiştir. Hayvancılık faaliyetleri de gelişmiştir. Ağır sanayi olarak silah fabrikaları bulunmaktadır. Otomotiv endüstrisi de yaygındır. Sanayi de gelişim düzeyindedir. İç Anadolu Bölgesi’nde tarıma dayalı üretimin endüstrileşmesinde kooperatif sistemleri etkili olmaktadır. İç Anadolu Bölgesi’nde enerji ve su sorunu da yaşanmaktadır. Fakat yer altı maden kaynakları olarak çıkarma ve işleme faaliyetleri de yapılmaktadır. Bölgede turizm faaliyetleri de yapılmaktadır.

İç Anadolu Bölgesinde Yapılan Ekonomik Faaliyetler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.