Türkçenin Yozlaşması Kompozisyon
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2018

Türkçenin Yozlaşması Kompozisyon

Aşağıda Türkçenin yozlaşması kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

Türkçe, en derin ve en güzel dillerden biridir. En köklü diller arasında bulunmaktadır. Türkler tarih boyunca birçok alfabe kullanmışlardır. Türkçe bu nedenle birçok kültür ve dil ailesiyle etkileşim halinde olmuştur. Fars ve Arap dillerinden etkilenmiştir. Türklerin İslam’ı kabul etmeleri kullandıkları dili neredeyse tamamen değiştirmiştir. Fakat özellikle Osmanlıca olarak kullanılan dilde Türkçe kavramlar çoğunlukla yer almaktadır.

Türkçe, anlaşıldığı ve konuşulduğu anlamların dışına çıkmaya başlamıştır. Özellikle internetin yaygınlaşması ve kültürler arası etkileşimin artması, dünyanın küresel bir ölçekte küçülmesi dillerin de birbirinden etkilenmesini hızlandırmıştır. Bu nedenle Türkçeye birçok yabancı dil girmeye başlamıştır. Özellikle batı menşeli dillerden bazı kelimelerin doğrudan alınması Türkçenin yozlaşmasına neden olmaktadır.

Türkçenin yozlaşması hali hazırda bir kavramın Türkçe karşılığının olmasına rağmen farklı kelimelerle ifade edilmesi ve tanımlanması yozlaşmayı hızlandırmaktadır. Bu bakımdan Türkçeye sahip çıkılmalıdır. Bu da eğitimle mümkündür. Eğitim ve öğretim faaliyetlerinin dil bilgisi ve edebiyat merkezli gelişmesi önemlidir. Türkçe ancak okumakla korunabilir.

Eski eserlerin okunması, millete mal olmuş kelimelerin kullanılmaya devam ettirilmesi, resmi yayınların bu şekilde yapılması Türkçenin yozlaşmasına neden olan sorunları ortadan kaldıracaktır. Resmi yayınlarla Türkçeye sahip çıkılması yayınlanan eserlere bu nispetle itibar edilmesi Türkçe için en önemli katkılardan birini oluşturacaktır. Türkçe zengin bir dildir. Yozlaştırılmasına izin verilmemelidir.

Türkçenin Yozlaşması Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. zeynep dedi ki:

    Türkçenin yozlaşması beni o kadar üzüyor ki bir kere dilimiz bize Atamızın mirası.. Türk Dil Kurumunu kurmasının nedeni dilimizin korunması ve yozlaşmaya maruz kalmaması. Ama biz git gide emanete sahip çıkamıyoruz.

Yorum Yaz