Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mart 2019

Türk Devletlerinde Kağanın Görevleri

Günümüzde dünya üzerinde var olan pek çok Türk devleti bulunmaktadır. Bu devletlerin birçoğu, geçmişten günümüze dek varlığını sürdürmekte olan devletlerdir. Eski Türk devletlerinde de çeşitli yönetim biçimleri görülmekteydi. Onlar da tıpkı günümüzdeki gibi iyi birer savaşçı, ahlaklı ve zeki insanların oluşturduğu devletlerdi. Bu devletlerin yöneticilerine, Kağan adı verilirdi. Kağanlar, halk tarafından çok sevilen ve sayılan, desteklenen kimseler olarak tarih sayfalarında yer almaktadırlar.

Kağanlar, bir milletin hükümdarı olmakla birlikte aynı zamanda dini anlamda da birer lider olarak görülürlerdi. Halk, onlara yönetme yetkisinin tanrı tarafından bahşedildiğine inanır, onu bu şekilde yürekten desteklerlerdi. Yani günümüze göre düşünüldüğünde Kağanlar hem birer dini lider, hem de birer siyasi lider olarak ülkelerini her anlamda yönetmekteydiler.

Kağanların bu vasıfları, onlara beraberinde bazı sorumlulukları da getirmiştir. Kağanların halka karşı hem dini, hem de siyasi sorumlulukları bulunmaktaydı. Bu sorumlulukların en temeli ve önemlisi, ülke sınırlarını ve ülke içerisinde yaşam sürdüren halkı, düşman saldırılarından korumak ve onların haklarını gözetmekti. Kağanlar, aynı zamanda töre kurallarını da belirler ve bunların uygulanması için çeşitli çalışmalar yaparak hem siyasi, hem de dini anlamda düzeni sağlarlardı. Kağanların en önemli yükümlülüğü ise her ne şart altında olursa olsun halkına karşı adil bir yönetim anlayışına sahip olmaktı. Bu adil yönetim anlayışı çerçevesinde ülkeyi ekonomik anlamda geliştirmek, askeri birlikleri yönetmek, dış ülkelerle siyasi illişkileri idare etmek, devlet görevlilerini belirlemek ve onları denetlemek gibi sorumluluklar da kağanın sorumlulukları arasındaydı.

Türk Devletlerinde Kağanın Görevleri Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Şule dedi ki:

    güzel yazıya güzel derim, çünkü Türk Devletlerinde Kağanın Görevleri mükemmel ötesi olmuş, Ben Kahramanmaraş il birinciyisim, okulda da en güzel kızım, kıskananlar çatlasın!

Yorum Yaz