Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Kasım 2020

Türkiye Cumhuriyeti’nin Sosyal Devlet Olduğunu Gösteren Uygulamalar

Osmanlı Devleti’nin devamı olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulu olmuş olduğu ilkeler, Osmanlı Devleti’nden farklılık göstermektedir. Bu ilkelerden bir tanesi de Türkiye’nin sosyal devlet olma özelliğidir. Türkiye, insan hak ve özgürlüklerine önem ve değer veren, varlığı süre boyunca bu değerlerin geliştirilmesi ve genişletilmesi adına çalışmalar yapacak olan sosyal devlettir. Yani, devletin yapacağı her türlü hizmetin temelinde, vatandaşların hayatlarının ve haklarının geliştirilmesi anlayışı olacaktır. Sosyal devlet niteliği kapsamında devlet, vatandaşa adil ücret dağıtılması, çalışma esaslarının belirlenmesi, sosyal güvenlik kurumunun kurulması, sağlık ve eğitim hizmetleri verilmesi gibi çalışmalar yapmaktadır ve bu konulardaki aksaklıkların giderilmesi için çaba göstermektedir.

Sosyal devlet kapsamında var olan vatandaşlara devlet tarafından sunulan çalışma hakkı vardır. Çalışmanın ne şekilde yapılabileceği ise yasalar ile belirlenmiştir. Örneğin haftalık 45 saatlik bir çalışmadan fazlası mesaiye girer ve ücretinin fazla ödenmesi gerekir. Çalışma, günlük 8-9 saat olarak belirlenmiştir. Bu gibi çalışmalar, sosyal devlet özelliği kapsamında yapılmıştır.

Bununla birlikte devlet, çalışan vatandaşlarını belirli bir süre sonra sosyal güvenlik kurumu aracılığı ile emekli etmektedir. Bugün, her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı devlet tarafından yapılmış olan sağlık sigortasına sahiptir ve birçok temel sağlık hizmetinden ücret ödemeden faydalanabilmektedir. Aynı şekilde devlet, eğitim hizmetini de ülkenin her köşesine ulaştırmayı başarmış durumdadır. Sosyal devlet içerisinde maddi durumu, siyasi düşüncesi veya dini inancı ne olursa olsun herkes, bu haklara sadece insan olduğu için sahiptir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Sosyal Devlet Olduğunu Gösteren Uygulamalar Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Suzan dedi ki:

    elinize sağlık 100 aldım, Türkiye Cumhuriyeti’nin Sosyal Devlet Olduğunu Gösteren Uygulamalar ödevimde işimi gördü, bu arada ben Isparta zekilik yarışmasına birinci geldim ciddiyim, tembellere kapak olsun.

Yorum Yaz